Socialinis darbas

Socialinis darbas – tai veikla, padedanti asmeniui, šeimai spręsti savo socialines problemas pagal jų galimybes ir jiems dalyvaujant, nežeidžiant žmogiškojo orumo ir didinant jų atsakomybę, pagrįstą asmens, šeimos ir visuomenės bendradarbiavimu.

[[#ex]]

Socialinių paslaugų srities darbuotojai

  1. Socialinių paslaugų įstaigos vadovas (direktorius, viršininkas, pirmininkas)
  2. Socialiniai darbuotojai:
    1. Socialinių paslaugų įstaigos vadovo pavaduotojas socialiniams reikalams (socialiniam darbui, socialinėms paslaugoms)
    2. Socialinių paslaugų įstaigos padalinio vedėjas socialiniams reikalams (socialiniam darbui, socialinėms paslaugoms)
    3. Socialinių paslaugų įstaigos padalinio vedėjo pavaduotojas socialiniams reikalams (socialiniam darbui, socialinėms paslaugoms)
    4. Socialinis darbuotojas (prieš žodžius „socialinis darbuotojas“ gali būti pridedami žodžiai „vyriausiasis“, „vyresnysis“, „jaunesnysis“, pvz., vyriausiasis socialinis darbuotojas, ar žodžiai, apibūdinantys veiklos specifiką, pvz.: socialinis darbuotojas darbui su šeimomis, socialinis darbuotojas darbui su neįgaliaisiais, socialinis darbuotojas socialinei reabilitacijai)
    5. Socialinio darbo organizatorius ar socialinio darbo vadybininkas
    6. Socialinių programų koordinatorius
    7. Atvejo vadybininkas (veikiantis pagal Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą) 
    8. Globos koordinatorius
  3. Palydėjimo paslaugos koordinatorius
  4. Individualios priežiūros darbuotojas
  5. Asmeninis asistentas
  6. Gestų kalbos vertėjų įstaigos direktorius
  7. Gestų kalbos vertėjai:
    1. Gestų kalbos vertėjų įstaigos direktoriaus pavaduotojas (gestų kalbos vertėjų paslaugoms)
    2. Gestų kalbos vertėjų įstaigos padalinio vedėjas (gestų kalbos vertėjų paslaugoms)
    3. Gestų kalbos vertėjas (prieš žodžius „gestų kalbos vertėjas“ gali būti pridedamas žodis „vyriausiasis“, o po šių žodžių gali būti pridedami žodžiai „konsultantas“, „koordinatorius“, pvz.: vyriausiasis gestų kalbos vertėjas, gestų kalbos vertėjas konsultantas, gestų kalbos vertėjas koordinatorius)
  8. Socialinių paslaugų įstaigos užimtumo specialistas
  9. Valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos atestuotas asmuo
  10. Socialinių paslaugų įstaigos psichologas
  11. Sertifikuotas jaunimo darbuotojas

Išsilavinimas

Kad socialiniai darbuotojai gebėtų tinkamai padėti į sudėtingas situacijas patekusiems žmonėms, šeimoms ar bendruomenėms, jie privalo turėti: 

  • Socialinio darbo kvalifikacinį laipsnį arba turi būti baigęs socialinio darbo studijų krypties programą ir įgijęs socialinių mokslų kvalifikacinį laipsnį.

  • Iki 2014 m. gruodžio 31 d. įgijęs kitą kvalifikacinį laipsnį ir socialinio darbuotojo kvalifikaciją ar baigęs socialinio darbo studijų programą, ar socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatyta tvarka baigęs socialinio darbuotojo praktinei veiklai pasirengti skirtus mokymus.

  • Socialinės pedagogikos kvalifikacinį laipsnį ar socialinio pedagogo kvalifikaciją, jeigu jis dirbs su vaikais ir (arba) šeimomis.

[[#ex]]

Atestacija ir profesinės kompetencijos tobulinimas

Socialinių darbuotojų atestaciją ir socialinių paslaugų srities darbuotojų profesinės kompetencijos tobulinimą vykdo Socialinių paslaugų priežiūros departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. 
Socialinių darbuotojų, socialinių darbuotojų padėjėjų kvalifikacinius reikalavimus, profesinės kvalifikacijos kėlimo tvarką, socialinio darbo išsilavinimui prilyginamo išsilavinimo sąrašą bei socialinių darbuotojų atestacijos tvarką nustato LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos patvirtinti socialinių darbuotojų ir socialinių darbuotojų padėjėjų kvalifikaciniai reikalavimai ir socialinių darbuotojų ir socialinių darbuotojų padėjėjų profesinės kvalifikacijos kėlimo tvarkos bei socialinių darbuotojų atestacijos tvarkos aprašai.


Socialinių paslaugų srities darbuotojų etikos kodeksas

Socialinių paslaugų srityje dirbantys darbuotojai turi laikytis Socialinių paslaugų srities darbuotojų etikos kodekso. Šis dokumentas numato aukštus socialinių darbuotojų veiklos standartus, elgesio normas, išryškina vertybes. Taip siekiama didinti socialinių paslaugų kokybę bei kelti socialinio darbo prestižą.