Kauno apskrities VMI vadovės Juditos Stankienės komentaras
Kaip ir kada reikia įteisinti individualią veiklą?
Primenu, kad gyventojams veiklą būtina įteisinti tuomet, kai ji atitinka individualios veiklos požymius, t. y. kai atsiranda veiklos tęstinumas, komercinės naudos siekimas, savarankiškumas, taip pat motyvas bei galimybės sandorius sudaryti ir ateityje. Jeigu gyventojas retkarčiais parduoda jam nebereikalingus, bet dar tinkamus naudoti daiktus, tokius kaip drabužiai, baldai ar buitinė technika, tai laikoma turto pardavimu, o ne individualia veikla.
Įteisinant savarankišką veiklą, gyventojas gali pasirinkti individualią veiklą pagal pažymą arba veiklą su verslo liudijimu - atitinkamai skiriasi jų apmokestinimas.
Vykdydamas individualią veiklą pagal pažymą gyventojas turi mokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM), kurio tarifas priklauso nuo jo gautų apmokestinamųjų pajamų (pelno):
Apmokestinamosioms pajamoms per metus nesiekiant 20 tūkst. eurų, taikomas 5 proc. GPM tarifas;
Apmokestinamosioms pajamos per metus viršijant 20 tūkst. eurų, tačiau nesiekiant 35 tūkst. eurų, taikomas GPM tarifas apskaičiuojamas pagal formulę ir gali siekti 5-15 proc.;
Apmokestinamosioms pajamoms per metus viršijant 35 tūkst. eurų taikomas 15 proc. GPM tarifas.
Gyventojas, įsigijęs verslo liudijimą, privalo sumokėti fiksuotą GPM sumą prieš įsigydamas verslo liudijimą, kurią nustato savivaldybių tarybos. Daugiau apie tai galite sužinoti VMI interneto svetainėje www.vmi.lt esančioje Verslo liudijimų skaičiuoklėje. Svetainėje taip pat galima rasti savivaldybių tarybų nustatytus fiksuotus pajamų dydžius ir lengvatas.
Ar ir Kalėdų senelis turi įregistruoti savo veiklą?
Gyventojai, norintys šventiniu laikotarpiu tapti Kalėdų seneliais savo veiklą gali vykdyti dviem būdais: įsigiję verslo liudijimą arba įregistravę individualios veiklos pažymą. Kadangi ši veikla yra sezoninė, Kalėdų seneliams paprasčiau įsigyti verslo liudijimą. Tokią veiklą gyventojas gali vykdyti ne visą mėnesį, o tik pasirinktomis dienomis. Trumpiausias leidžiamas laikotarpis – 5 kalendorinės dienos, kurios neprivalo būti išdėstytos paeiliui. Už numatomas gauti pajamas iš veiklos, kuria verčiamasi turint verslo liudijimą, iš anksto mokamas savivaldybių tarybų nustatytas fiksuoto dydžio GPM.
Noriu priminti, kad įsigijusieji verslo liudijimus ar įregistravusieji individualią veiklą pagal pažymą turi mokėti ir Valstybinio socialinio draudimo (VSD) bei privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas, kurias administruoja „Sodra“ bei iki 2025 05 02 pateikti deklaraciją.
Gyventojai, vykdantys individualią veiklą, gali lengviau ir paprasčiau tvarkyti savo apskaitą, naudodamiesi nemokama VMI elektronine paslauga – virtualiu buhalteriu i.APS. Visa aktuali informacija apie i.APS yra VMI internetinėje svetainėje www.vmi.lt, skiltyje „Pradedu individualią veiklą“, pasirenkant „Virtualus buhalteris i.APS“.
Daugiau informacijos apie individualią veiklą ir jos apmokestinimą savarankiškai galima rasti VMI interneto svetainėje www.vmi.lt skiltyje „Pradedu individualią veiklą“ arba paskambinus telefonu +370 5 260 5060.