2025-05-09

Druskininkuose – nuoširdus dialogas apie atipiškos raidos vaikų poreikius ir bendruomenės svarbą

first image

Gegužės 6 d. Druskininkuose įvyko prasmingas susitikimas, subūręs vietos savivaldybės atstovus, specialistus ir tėvus, auginančius vaikus, turinčius atipinę raidą. Šis susitikimas buvo atviras diskusijai, kurioje buvo ne tik išklausyti tėvų rūpesčiai, bet ir pristatyti konkretūs pagalbos sprendimai bei bendradarbiavimo galimybės.

Susitikime dalyvavo Druskininkų savivaldybės vicemerė Diana Brown, Švietimo skyriaus vedėja Jurgita Naruckienė,Asmens ir visuomenės sveikatos skyriaus vedėja Eglė Sadauskaitė, Socialinės paramos skyriaus vedėja Ligita Baranauskienė ir asmenų su negalia koordinatorė Alina Rastenienė, nevyriausybinių organizacijų nariai bei socialinių paslaugų teikėjai. Pagrindinis renginio tikslas – neformalus pokalbis apie realius iššūkius, su kuriais kasdien susiduria šeimos, auginančios neuroįvairovės turinčius vaikus.

Viena iš susitikimo pranešėjų – Autizmo paramos fondo „Pokyčių ambasada“ vadovė ir įkūrėja Klementina Gruzdienė – atvirai dalinosi asmenine patirtimi auginant atipiškos raidos vaiką. Ji kalbėjo apie kasdienius išbandymus, emocinį krūvį, su kuriuo susiduria šeimos, bei pabrėžė bendruomenės vaidmens svarbą teikiant pagalbą ir kuriant palaikančią aplinką.

Prie diskusijos prisidėjo ir Alytaus autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ atstovė, pristatydama organizacijos veiklą bei siekį plėsti paslaugas Pietų Lietuvos regione. Akcentuota, kad tėvai dažnai jaučiasi palikti vieni su savo sunkumais, todėl nuoseklus ryšys tarp institucijų, specialistų ir šeimų yra itin svarbus.

Inovatyviais sprendimais pasidalino VšĮ „Angelų namai“ atstovai, pristatydami neurosensorinės stimuliacijos sistemą – priemonę, padedančią mažinti nerimą, stresą bei gerinančią smegenų veiklą. Tokios sistemos tampa vis svarbesniu pagalbos įrankiu ne tik vaikams, bet ir jų šeimoms.

MB „Labastogiai“ supažindino su savo edukacine veikla, kuri apima kūrybinį, sensorinį ir meninį pažinimą. Tokia terapinio pobūdžio veikla leidžia vaikams atsiskleisti per žaidimą, meną, garsus bei lytėjimo patirtis.

Savivaldybės administracijos neįgaliųjų koordinatorė pristatė savo darbo sritis, paslaugas neįgaliesiems bei galimus bendradarbiavimo būdus su šeimomis.

Diskusijos metu tėvai atvirai dalinosi tuo, kas jiems svarbiausia – trūkstamomis paslaugomis, specialistų prieinamumu, pagalbos poreikiu, taip pat – noru būti išgirstiems ir suprastiems. Šie pasidalinimai ne tik atvėrė galimybių langus, bet ir leido identifikuoti pagrindines problemines sritis, kurioms reikalingas dėmesys.

Vicemerė Diana Brown kvietė tėvus imtis iniciatyvos, telktis į bendruomenę ir bendradarbiauti su savivaldybe teikiant siūlymus dėl reikalingų paslaugų.

 „Stipri bendruomenė yra ta, kuri pasirūpina silpniausiais savo nariais. Suprantu, kad auginant individualių poreikių vaikus gali kilti daug iššūkių, nerimo, susiduriama su neigiamomis visuomenės nuostatomis. Savivaldybėje jau vykdoma nemažai projektų siekiant užtikrinti reikalingą pagalbą, tačiau prieš planuojant naujas investicijas norisi išgirsti iš pirmų lūpų, kas palengvintų šių šeimų kasdienybę. Džiaugiuosi, kad keletą problemų, apie kurias išgirdome susitikimo metu, jau  pavyko išspręsti. Kartais tik to ir reikia – pasikalbėti, pasitarti, sužinoti ir reikalai pajuda tinkama linkme.  Labai tikiu, kad mūsų mieste ilgainiui pavyks sukurti dar vieną stiprią nevyriausybinę organizaciją, kuri rūpinsis šių vaikučių ir šeimų, kuriose jie auga, gerove. Palaikysime jų iniciatyvas, padėsime įgyventi iškeltas idėjas“,  – sakė D. Brown.

 Susitikimas tapo įkvėpimu visoms pusėms: institucijoms – geriau suprasti šeimų poreikius, o tėvams – jaustis išgirstiems ir ne vieniems. Tikimasi, kad tokie renginiai taps reguliariu bendruomenės bendradarbiavimo formatu, padedančiu kurti draugiškesnę, jautresnę ir labiau įtraukią visuomenę.

Susijusios naujienos