Tradicininiai renginiai Druskininkuose

 

Druskininkų kurorto šventė

Vasariškas oras tampa magnetu krautis krepšius ir traukti ten, kur prasideda vasaros linksmybių sezonas. Ir tikrai ne paslaptis, kad daugelio, ištroškusių poilsio ir pramogų, keliai veda į Lietuvos pietus – Druskininkų kurortą. Juk čia vyksta tradicinė, tris dienas trunkanti  Druskininkų kurorto šventė, kviečianti linksmai ir griausmingai pasitikti vasaros pradžią.

Visomis dienomis vyksta daug įspūdingų reginių, kurorto svečiai gali mėgautis kultūriniais, muzikiniais ir kitais kurortinių paslaugų malonumais bei rasti pačių įvairiausių veiklų – nuo meditacijos, sporto iki kūrybos ir lengvo vakarėlio. Čia turės ką veikti ir didelis, ir mažas, ir jaunas, ir senjoras. 

 

Narcizų žydėjimo šventė

Paskutinėmis balandžio – žiedų mėnesio – savaitėmis nuostabusis Druskininkų parkas tarp Druskonio ir Vijūnėlės ežero nusidažo sodriu pražydusių narcizų geltoniu. Čia jų žydi  daugiau nei milijonas! Šilta ir kvepianti aplinka kviečia tiesiog vaikščioti, grožėtis ir praleisti dar vieną puikų pavasario savaitgalį, o šviesų instaliacijos ir ambientinė muzika vakare nuspalvina narcizus dar kitomis spalvomis.

 

 

 

Druskininkų turizmo dienos

Paskutinis rugsėjo savaitgalis Druskininkuose tradiciškai yra skirtas tikriems turizmo gurmanams. Miestas tampa tikra turizmo sostine. Tris dienas ir dvi naktis neabejingieji Pietų Lietuvos kurortui yra kviečiami nuo penktadienio iki sekmadienio švęsti Tarptautinę turizmo dieną net ir naktį. Kurorto svečių ir gyventojų laukia  virtinė gurmaniškų patirčių – nuo audiovizualinio meno nuspalvintų Druskininkų naktį iki įspūdingų koncertų. Turizmo dienos proga į Druskininkus atvyksta visas būrys žinomiausių Lietuvos atlikėjų, kurie galės patenkinti įvairiausius muzikinius skonius.

Druskininkų turizmo dienos yra unikalios – jos atskleidžia įvairialypę kurorto turizmo produktų gausą ir rinktines patirtis. 

 

Renginių ciklas "Druskininkų Kalėdos"

Kalėdiniu laikotarpiu gyventojai ir miesto svečiai kviečiami į įdomias veiklas ir įspūdingus reginius. Gruodžio pradžioje Pramogų aikštėje įžiebiama didžioji miesto eglė. Šalia įsikuria ir visą šventinį laikotarpį verda pilnas garsų, kvapų, kalbų, dovanų ir paslapčių kalėdinio miestelio gyvenimas. Pagrindinėje miesto aikštėje, prie eglės, savaitgaliais vyksta šventiniai gyvos muzikos koncertai. Atlikėjai žiūrovams dovanoja kalėdine dvasia alsuojančias melodijas.
Kalėdų Senelis savo mažųjų draugų savaitgaliais laukia šventiškai išdabintoje rezidencijoje. Kalėdų dirbtuvėlėse verda darbai – tai mažieji, padedami darbštuolio nykštuko, savo rankomis stengiasi sukurti kalėdinę dovanėlę. Prie švytinčios Kalėdų eglės vyksta žaismingos fotosesijos.
Gydyklų parke aplink Druskininkų muzikinį fontaną kuriamas originalių verslo ir bendruomenės sukurtų kalėdinių eglučių parkas, kasmet nustebinantis ypatingu kūrybiškumu ir netikėtais sprendimais.Aikštėje prie Druskininkų Švč. Mergelės Marijos bažnyčios įsikuria prakartėlė su gyvomis avelėmis. Savaitgalių vakarais skamba rami ir svajinga vargonų muzika ir giesmės.

 

XXI Tarptautinis menų festivalis "Druskininkų vasara su M. K.Čiurlioniu"

Tris mėnesius trunkantis tarptautinis menų festivalis turi ypatingą aurą, išsiskiria savo rafinuotumu ir elegancija, puikiai įsilieja į bendrą Druskininkų kultūrinį gyvenimą, papildo jį ir praturtina. Druskininkai kasmet įprasmina didžiojo Lietuvos menininko M. K. Čiurlionio kūrybą, primena apie jo gyvenimą, leidžia naujai pajusti čiurlioniškąją dvasią ir drąsina patiems kurti.

Festivalio metu profesionalaus meno atlikėjai pristato M. K. Čiurlionio ir jo amžininkų  muzikines programas ir koncertus, netrūksta aukštos prabos klasikinio muzikavimo ir vokalinių šedevrų, vyksta sakralinės muzikos valandos, kino filmai, tapybos ir fotografijų konkursai, stovyklos ir edukacijos, nepamirštamo žavesio festivaliui suteikia jaunieji talentai. Festivalio koncertai vyksta net penkiose kurorto erdvėse, keri „Vakaro impresija“ Švendubrės miške, vakarai Čiurlionių namų sodelyje.

 

 

Druskininkų gimtadienio piknikas

Įprasta, jog kasmet Druskininkai švenčia savo gimtadienį įspūdingai ir kviečia į šventę jungtis visus – gyventojus ir kurorto svečius. Miesto gimtadienių jau būta ne vienas ir kaskart vis kitokia forma, kuri savo patrauklumu išsiskiria visos Lietuvos kontekste.  Bendrystės jausmas garantuotas, gera nuotaika, o taip pat netrūksta ir užkandžių įvairovės, juk gimtadienis turi būti sotus. Laukia malonios staigmenos, siurprizai, todėl gimtadienis palieka puikius prisiminimus.

 

 

Sūrių festivalis

Sūrių festivalis kviečia susipažinti su smulkiosios sūrininkystės meistrais ne tik iš visos Lietuvos, bet ir kaimyninių šalių. Susirinkę iš atokiausių kampelių kvies pažinti sūrininko amatą, ragauti sūrius iš natūralaus, gyvo pieno ir švęsti tikro skonio triumfą.

Mažuose šeimų ūkiuose rankomis pagaminti, unikalūs sūriai savo išraiškingais skoniais nustebina net didžiausius skeptikus. O maisto gamybos entuziastus įkvepia naujiems kulinariniams žygdarbiams. Festivalio metu vyksta sūrių konkursas, įvairios sūrių degustacijos, kūrybinės dirbtuvės vaikams ir dar daug kitų įdomybių.

 

Užgavėnių dūzgės

Šis laikas Druskininkuose paprastai būna kupinas malonių netikėtumų, muzikos garsų, žaismingų pramogų ir įstabių reginių. Pozityvi Šv. Velykų nuotaika pasklinda po visas kurorto erdves: Gydyklų parkas aplink muzikinį fontaną užsipildo linksmomis, spalvingomis, žaismingomis bendruomenių sukurtomis dekoracijomis, spalvotų margučių puokštėmis, loveliai margučių ridenimui kviečia smagiai parungtyniauti su šeimos nariais. Druskininkai visuomet stebina netikėtais šventiniais sprendimais, žadinančiais pavasarinę nuotaiką. Pasiilgusius aktyvaus judėjimo kviečia į velykinę kelionę po kurortą – orientaciniame žaidime šeimų laukia nepamirštami nuotykiai! Trokštantys atrasti gali prisiliesti prie kurorto paslapčių kartu su gidais, o Druskininkų amatų centre „Menų kalvė“ įsikūrę amatininkai kviečia į šventei skirtas edukacijas.

 

Šv. Velykų šventė

Šis laikas Druskininkuose paprastai būna kupinas malonių netikėtumų, muzikos garsų, žaismingų pramogų ir įstabių reginių. Pozityvi Šv. Velykų nuotaika pasklinda po visas kurorto erdves: Gydyklų parkas aplink muzikinį fontaną užsipildo linksmomis, spalvingomis, žaismingomis bendruomenių sukurtomis dekoracijomis, spalvotų margučių puokštėmis, loveliai margučių ridenimui kviečia smagiai parungtyniauti su šeimos nariais. Druskininkai visuomet stebina netikėtais šventiniais sprendimais, žadinančiais pavasarinę nuotaiką. Pasiilgusius aktyvaus judėjimo kviečia į velykinę kelionę po kurortą – orientaciniame žaidime šeimų laukia nepamirštami nuotykiai! Trokštantys atrasti gali prisiliesti prie kurorto paslapčių kartu su gidais, o Druskininkų amatų centre „Menų kalvė“ įsikūrę amatininkai kviečia į šventei skirtas edukacijas.

 

Kino festivalis "Lauko kino maratonas"

Didelis ekranas, kokybiškas garsas ir vaizdas, patogūs spalvingi krėslai žiūrovams – dar viena nemokama pramoga pagrindinėje miesto aikštėje šiltais vasaros savaitgalių vakarais.

Filmų repertuaras sudaromas taip, kad jis būtų priimtinas visiems skoniams, įvairių tematikų ir žanrų: romantinių, fantastinių, kriminalinių, netgi siaubo, komedijų, istorinių ir kt. Specialūs teminiai seansai rengiami švenčiant ar minint kokią nors progą. Filmais su Druskininkais mielai dalinasi „Kino pavasario“ ir „Scanoramos“ rengėjai, Lietuvos kino centras. Įdomesnius filmus žiūrovams pristato kino žinovai.

 

 

Joninių šventė

Joninės – suvešėjusios žalumos, visų gamtos gyvybinių jėgų išsiskleidimo šventė – Druskininkuose labai laukiama, ji kupina paslapties, stilizuotų apeiginių elementų, žaidimų: pinami vainikai, kupolėmis puošiami sakraliniai vartai, šokama prie laužo, dainuojama ir, žinoma, tradiciškai ieškoma paparčio žiedo netradicinėse intriguojančiose naktinėse orientacinėse. Būtinai sveikinami varduvininkai!

 

 

 

Tarptautinis linijinių šokių festivalis "Druskininkai šokio ritmu"

Tarptautinis linijinių šokių festivalis „Druskininkai šokio ritmu“ rengiamas Druskininkuose jau ne pirmus metus, kuris pritraukia šokių entuziastus ne tik iš visos Lietuvos, bet ir iš užsienio. Nuostabaus šokių kupino savaitgalio kurorte programa itin įvairi: vakarinis koncertas – programos repeticija vyksta tiek Druskonio ežero pakrantės amfiteatre, tiek ir Vijūnėlės ežero paplūdimyje, įvairūs užsiėmimai gryname ore skirtingose miesto vietose bei finalinis šokėjų pasirodymas, akomponuojant Druskininkų miesto širdyje esančiam fontanui.

 

 

Jotvingių šventė Leipalingyje

Jotvingių dvasia alsuojančiame Leipalingio miestelyje  vyksta unikali savo turiniu ir esme Jotvingių šventė, sutraukianti pulkus žiūrovų iš visų Lietuvos kampelių. Sujungiant Leipalingio krašto istoriją, legendas, tradicijas, amatus ir menus, panaudojant naujas kūrybines formas, skambant muzikai, eilėms, sukuriamas impozantiškas renginys.

„Kūrybos pievoje“, padedami įvairių sričių edukatorių, lankytojai susipažins  su senovės amatais, žaidimais. Tai renginys, skirtas visai šeimai.

 

 

Dainavos krašto folkloro šventė

Dainavos krašto folkloro šventė Druskininkuose vyksta tris dienas: visas miestas alsuoja ypatinga atmosfera, akys raibsta nuo spalvingų, rankomis siuvinėtų autentiškų dainininkų rūbų ir prijuosčių, spindinčių karūnų, liejasi dainos, muzikos garsai, armonika verčia kilotis kojas.
Šventės veiklos aktualizuoja vakaronių folklorą, apeigas, papročius, choreografinis, instrumentinis ir dainuojamasis folkloras atsiskleidžia pasitelkiant tradicines ir naujas formas: „Kadriliniai mandravojimai“, „Naktišokiai“ Leipalingio dvare, muzikinė-poetinė kompozicija „Dainava – manasis kraštas“ pagal J. Čečiotos „Giesmeles apie senovės lietuvius iki 1434 metų”, meninis folkperformansas „Kap viena dziena”, muzikiniai pasikalbėjimai “Ūkavimai”, tradiciniai „Susiedų pasdainavimai, patancavojimai“, koncertas „Graisma ir šoksma smagiai“, amatų edukaciniai renginiai „Procavokit sanobiškai“ ir kt.
Šventėje dalyvauja vieni geriausių Lietuvoje folkloro ansambliai, amatininkai, tautodailininkai, edukatoriai, paskaitininkai.

 

Tarptautinis kalvystės pleneras "Plieninė plaštakė"

Kalvystės pleneras „Plieninė plaštakė“ tikriausiai trankiausia ir karščiausia šventė Druskininkuose: dvi dienas Druskininkų pramogų aikštėje garsiai poška kalvių plaktukai ir dega kalviški žaizdrai.
Šio plenero siekis  –  stiprinti Dzūkijos regiono kultūrinį identitetą per tradicinį kalvystės amatą bei puikų kalvių gebėjimą išsaugoti senąją kalvystės tradiciją. Plenero veikloje dalyvauja tikri kalvystės asai – sertifikuoti kalvystės meistrai, meno kūrėjai.  Jie demonstruoja amato subtilybes, rengia edukacijas, kuria ir rengia darbų parodą.
Druskininkų tarptautinėje kalvystės stovykloje ,,Plieninė plaštakė“ sukuriami darbai papuošia Druskininkų savivaldybės viešąsias erdves, kultūros paveldo objektus (Leipalingio dvaro interjerą ir senųjų Druskininkų kapinių vartus). Lietuvos ir kaimyninių šalių kalvius ši kūrybinė stovykla sukviečia kas dveji metai.

 

Atsisveikinimo su vasara šventė "Vasaros aidai"

Baigiantis vasarai, Druskininkai kviečia į jau tradicine tapusią atsisveikinimo su vasara šventę „Vasaros aidai“. Tris dienas įvairiose miesto erdvėse vyksta šventė su visa palete pramogų, renginių ir veiklų. Šventė klegės meniškoje Vilniaus alėjoje, žaliame ir gaiva alsuojančiame Gydyklų parke, vėsioje Nemuno pakrantėje ir, žinoma, muzikalioje Pramogų aikštėje. Šventės programa skirta labai plačiam žiūrovų ratui. Sau tinkančią veiklą, koncertą ar reginį atras ir klasikinės muzikos bei meno gerbėjai, ir aktyvias veiklas mėgstantys žmonės, vaikai ir tiesiog pašėlti trokštantys jaunuoliai.

Visas tris dienas Vilniaus alėjoje pirkėjų lauks amatininkų dirbinių ir kulinarijos mugė, kur geriausi Lietuvos amatininkai, tautodailininkai, kulinarinio ir tautinio paveldo gamintojai pristatys savo gaminius.

 

Verpstės festiavlis (Viečiūnų seniūnija)

Verpstės festivalis Viečiūnuose – unikalus projektas, jau tapęs gražia tradicija, vykstantis  visą vasarą iki pat finalinio renginio rugsėjo pabaigoje – Rudens lygiadienio šventės. Tai kokybiškiausias ir profesionaliausias renginys Viečiūnuose, garsinantis kraštą ir atspindintis jo tradicijas.Tradiciškai kiekvienai šventei menininkai ir tautodailininkai kuria šventės simbolį – verpstę. Menininkai iš medžio, metalo ir šiaudų yra sukūrę ženklus, kuriuos meniškai jungė į savotišką Baltų ženklų verpstę. Tautinių šokių kolektyvai ir folkloro ansambliai iš visos Dzūkijos „suverpė“ choreografinį spektaklį iš dainų, poezijos, šokių ir muzikos. 

Festivalio finalinis renginys – Rudens lygiadienio šventė, kurios ypatingai laukia vietinė bendruomenė, į kurią būtinai atvyksta ir svečiai iš kitų Druskininkų krašto vietovių. Viečiūnų miestelyje veikiančios įmonės, organizacijos, įstaigos, bendrijos kuria ir eksponuoja šventės akcentus – šiaudinius baltų ugnies ženklus. Pagerbiant prabėgusius metus ir jų dovanas, rengiama šiaudinių ugnies ženklų atidavimo ugniai apeiga. Ugnies ženklai įsižiebia miestelio erdvėse.

Vyksta kūrėjų darbų mugė, įvairios veiklos vaikams. Tradiciškai kviečiama į paskaitą, kuri naujuosius Viečiūnų gyventojus supažindina su senojo kaimo palikimu,  istorija ir žmonių lemtimis.

 

Šviečiančių moliūgų šventė

Kai rudenėjančiuose Druskininkuose prityla linksmybės, paskutinį spalio savaitgalį skverelis prie Druskininkų muzikinio fontano nušvinta ir pakvimpa geltonaisiais moliūgais – čia prasideda Šviečiančių moliūgų vakarai.

Visa Druskininkų bendruomenė – mokyklos, darželiai, prekybos centrai, įstaigos, restoranai, šeimos, draugų kompanijos, darbo kolektyvai pasitelkia kūrybinę fantaziją, pasigalanda įrankius, raitojasi rankoves ir kuria linksmą, jaukią ir be galo mielą šventę iš fantastiškai mielos rudens daržovės – moliūgo.

Pasakiška, šilta ir jauki rudens žibintų iš moliūgų ekspozicija savo jaukiomis ugnelėmis ir kvapais pritraukia galybę  išėjusių pasivaikščioti kurorto svečių ir pačių druskininkiečių. Kurorto kavinės ir restoranai visą savaitgalį savo meniu papildo patiekalais iš moliūgų, siūlydami labai gardžių patiekalų – sriubų, troškinių, pyragų, džemų, padažų, blynelių. Juos tikrai būtina paskanauti!