Ilgalaikis nedarbingumas – ne nuosprendis, o sėkmės istorijos įkvepia net ir sunkiausiose gyvenimo situacijose atsidūrusius žmones
Renginio metu Aurimas Peleckas, Užimtumo didinimo programos priemonių koordinatorius ir atvejo vadybininkas, pristatė inovatyvų atvejo vadybos modelį, naudojamą programos įgyvendinimui, ir supažindino su atnaujinta atvejo komandos sudėtimi bei darbo koncepcija. Taip pat buvo išsamiai aptarti pasiekti rezultatai, numatyti ateities tikslai bei kryptys, siekiant dar efektyvesnės programos veiklos.
Renginyje dalyvavę paslaugų teikėjai pasidalijo gerąja patirtimi, sėkmės istorijomis ir įžvalgomis, kaip dar labiau pagerinti paslaugų kokybę.
Jų įdirbis 2024 metais buvo išties reikšmingas – net 13 paslaugų teikėjų teikė pagalbą asmenims, besirengiantiems įsilieti į darbo rinką.
„Atvejo komanda ir paslaugų teikėjai kartu sudaro labai didelės apimties pagalbos paketą , kurio pagrindinis ir vienintelis tikslas – padėti programos dalyviui grįžti atgal į darbo rinką, o kartais ir į gyvenimą“, – sako A. Peleckas.
Pagalba apima įvairias sritis, tokias kaip psichologo, priklausomybės konsultanto paslaugos, finansinio raštingumo mokymai, emocinės gerovės užtikrinimas, konsultavimas dėl integracijos į darbo rinką galimybių ir kt.
Programos dalyviams ypač aktualu teisininko konsultacijos, kurių dėka išsprendžiamos skolų ir kitos aktualios problemos. Šiais metais tarpininkauta dėl 50 936 Eur skolų sumažinimo Užimtumo didinimo programoje dalyvavusiems asmenims.
„Paslaugos teikiamos palaipsniui, atsižvelgiant į kiekvieno dalyvio turimas problemas, pradedant jas spręsti nuo pamatinių, didžiausią žalą darančių, tai yra, priklausomybių, psichologinių problemų, skolų, susiekimo ir kt.“, – pasakoja A. Peleckas.
Druskininkų savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Ligita Baranauskienė pabrėžė, kad ši programa yra ne tik socialinės atsakomybės išraiška, bet ir reikšmingas žingsnis kuriant stipresnę, labiau įtraukią bendruomenę.
Užimtumo didinimo programos priemonių koordinatorius ir atvejo vadybininkas Aurimas Peleckas prisiminė vieną labiausiai šiais metais įsiminusių istorijų.
„Apie žmogų, gyvenantį alkoholizmo liūne, girdėjome daug nuomonių, sakančių, kad toks žmogus tikrai nedirbs. Tiesa pasakius, tuo netikėjo net ir pats asmuo, kuris į užduodamus klausimus atsakydavo paviršutiniški, tarsi viskas, kas vyko, buvo ne su juo. Trys mėnesiai intensyvaus, kartais atrodančio niekur nevedančio darbo su daugybe paslaugų, psichologo, priklausomybių konsultanto, AA savitarpio pagalbos grupės pagalbos, socialinio darbuotojo ir kt, bet, deja – pokyčio nebuvo. Rankų nenuleidome, keitėme paslaugas, bendravome su dalyviu ir vėl iš naujo teikėme paslaugas ir tada žmogus sako: „Aš sutinku, važiuoju į „Minesotos“ programą“. Tarpininkavome ir nuvežėme jį į Priklausomybės ligų centrą. Mėnesį laiko asmuo bandė „atgimti“ iš naujo. Laikas bėgo, paslaugas tęsėme, prisijungė finansinio raštingumo, teisininko, socialinių įgūdžių ugdymo, karjeros konsultanto paslaugos. Ir vieną dieną ateina pas mane žmogus, kuris net iš veido jau atrodo visai kitoks. Jis sako: „žinot šiandien simbolinė diena, šiandien 4 mėnesiai, kai aš „nei lašo“ ir pradėjau dirbti“. Belieka tik paspausti ranką ir padėkoti, kad žmogus patikėjo mūsų pagalba, mūsų bendrai sukurta jo nauja versija, padėkoti, kad patikėjo savimi“, – sėkmės istorija džiaugėsi A. Peleckas.
„Druskininkų užimtumo didinimo programos sėkmės istorijos – tai įrodymas, kad žmogus iš esmės gali pakeisti savo gyvenimą, jei pats to tikrai nori ir jei gauna reikalingą pagalbą. Jei ši pagalba yra nuosekli, kokybiška, jei tarpusavyje bendradarbiauja ir kryptingai dirba skirtingos institucijos bei paslaugų teikėjai, kai žmogus gauna nuoširdų rūpestį, tuomet jis atranda jėgų ir motyvacijos keistis“, – sakė vicemerė D. Brown.
2024 metais Užimtumo didinimo programos rėmuose suteiktos net 1906 paslaugos, kurios pasiekė 116 dalyvių. Programos dėka 23 asmenys sėkmingai įsidarbino. Šie rezultatai įkvepia tęsti pradėtą darbą ir dar labiau plėsti pagalbos galimybes.
Susitikimo metu iškelti nauji tikslai – stiprinti bendradarbiavimą tarp visų suinteresuotųjų šalių, tobulinti teikiamų paslaugų spektrą ir kokybę, dar labiau atliepti darbo rinkos poreikius.