Jau penktąjį kartą surengtas „Atliekų kultūros“ egzaminas sulaukė rekordinio dalyvių skaičiaus – savo žinias pasitikrinti ir tarpusavyje pasirungti dėl puikių prizų panoro daugiau nei 16 tūkstančių dalyvių iš visos Lietuvos.
Alytaus regione jį laikė 1338 gyventojai iš septynių regioninę atliekų tvarkymo sistemą kuriančių savivaldybių. Septyniolika dalyvių iš mūsų regiono teisingai atsakė į visus savo grupės klausimus!
Druskininkiečiams, dalyvavusiems „Atliekų kultūros“ egzamine, įteikti savivaldybės įsteigti prizai.
Pabandykite įveikti sudėtingiausius egzamino klausimus
Kaip ir kasmet egzamino klausimai buvo parengti trims skirtingoms amžiaus grupėms: 1-4 klasių moksleiviams, 5–10 klasių moksleiviams bei 11 klasių moksleiviams ir vyresniems dalyviams. Nors klausimams atsakyti buvo skirtos 45 minutės, daugybei dalyvių pakako ir mažiau laiko.
Net jei šių metų „Atliekų kultūros“ egzamine dalyvauti nespėjote, pasitikrinti savo žinias ir išbandyti jėgas galite adresu egzaminas.atliekukultura.lt/archyvas/ – čia rasite visus egzamino klausimus.
Pačius sudėtingiausius, tapusius rimčiausiu iššūkiu skirtingų grupių dalyviams, pateikiame žemiau – ar pavyks į juos atsakyti teisingai?
Ko neturėtume mesti į maisto atliekų konteinerius?
arbatos tirščių bei pakelių;
riebalais ir kitais maisto produktais sutepto popieriaus ir popierinių rankšluosčių;
maisto, supakuoto į stiklines ar metalines pakuotes;
visi atsakymai neteisingi.
TEISINGAS ATSAKYMAS:
Šis klausimas buvo skirtas 1–4 klasių moksleiviams.
Į maisto atliekų konteinerius turėtume mesti: naudojimui netinkamus vaisius ir jų likučius; bulvių, morkų ir kitų daržovių lupenas; arbatos tirščius bei pakelius; kavos tirščius ir jų popierinius filtrus; riebalais ir kitais maisto produktais suteptą popierių ir popierinius rankšluosčius. Be to, tik į maisto konteinerį turėtume išmesti mėsos, žuvies, pieno bei kitų maisto produktų likučius. Tačiau į jį negalima mesti maisto, supakuoto į stiklines, plastikines ar metalines pakuotes. Pavyzdžiui, sugedusius marinuotus agurkus, uogienes ar konservus iš pakuočių teks iškratyti į maisto konteinerį, o stiklainį ir skardines mesti į atitinkamus pakuočių konteinerius. Taigi, teisingas atsakymas – į maisto atliekų konteinerius nevalia mesti maisto, supakuoto į stiklines ar metalines pakuotes.
Į maisto atliekų konteinerį, kartu su maisto atliekomis galima mesti:
popierinius virtuvinius rankšluosčius;
žolę ir lapus;
vienkartinius popierinius indus;
visi atsakymai teisingi.
TEISINGAS ATSAKYMAS:
Šis klausimas buvo skirtas 5–10 klasių moksleiviams.
Nuo 2024 m. sausio 1 d. įsigaliojus Atliekų pagrindų direktyvai, biologinės kilmės atliekos turi būti surenkamos atskirai arba sukompostuotos namų ūkiuose. Į maisto atliekų konteinerius galima mesti visas atliekas, kurios susidaro maisto gamybos metu, taip pat vartojimui netinkamus maisto likučius, popierinius panaudotus rankšluosčius. Kartu į maisto konteinerius galima mesti ir kambarinius augalus, sodo ir daržo atliekas, vienkartinius popierinius indus. Taigi visas atsakymuose paminėtas atliekas galima mesti į maisto atliekų konteinerį.
Kokia institucija yra atsakinga už valstybės ir savivaldybių institucijų veiklos atliekų tvarkymo srityje koordinavimą?
Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos;
Lietuvos Respublikos Seimas;
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija;
nei vienas atsakymas nėra teisingas.
TEISINGAS ATSAKYMAS:
Šis klausimas buvo skirtas 11 klasių moksleiviams ir vyresniems dalyviams.
Visos išvardintos institucijos turi apibrėžtą kompetenciją atliekų tvarkymo srityje – Seimas priima šią sritį reguliuojančius įstatymus, Sveikatos apsaugos ministerija koordinuoja sveikatos priežiūros įstaigų veiksmus diegiant medicininių atliekų tvarkymo pajėgumus, Aplinkos apsaugos departamentas kontroliuoja nustatytų reikalavimų vykdymą tvarkant atliekas. Kompetenciją koordinuoti valstybės ir savivaldybių institucijų veiklą atliekų tvarkymo srityje Atliekų tvarkymo įstatymas priskiria Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijai. Taigi teisingas – paskutinis atsakymas.