Lietuvos energetikos agentūra paskelbė kvietimus teikti paraiškas įmonėms, ūkininkams, atsinaujinančių išteklių energijos bendrijoms (AIEB) ir piliečių energetikos bendrijoms (PEB) gauti finansavimą saulės elektrinių iki 500 kW įrengtosios galios įsirengimo išlaidų daliai padengti. Kvietimai galioja iki 2025-04-18.
Saulės elektrinių projektams įgyvendinti numatoma paskirstyti 41,1 mln. eurų. Paramos kvietimų priemones administruoja Lietuvos energetikos agentūra (LEA).
Finansuojama veikla - saulės elektrinių iki 500 kW įrengimas (neapima jau pastatytos saulės elektrinės galios didinimo). Pagal vieną kvietimą teikti paraiškas vienas pareiškėjas gali teikti tik vieną paraišką. Pareiškėjas paraiškoje gali nurodyti kelis nekilnojamojo turto objektus, kuriuose siekia įsirengti saulės elektrines, jei bendra planuojamų įrengti saulės elektrinių įrengtoji galia ne didesnė nei 500 kW.
Projektas įgyvendinamas pareiškėjo nuosavybės teise ar kitais teisėtais pagrindais ne mažiau kaip 5 metus po projekto finansavimo pabaigos valdomame nekilnojamajame turte. Nuosavybės teisė ar kiti teisėto valdymo pagrindai privalo būti registruoti Nekilnojamojo turto registre.
Finansuojami gamintojų ir gaminančių vartotojų projektai.
Kvietime Nr. 03-005-J-0001-J06, kuriame finansuojamoji dalis 35 proc. nuo fiksuotojo vieneto įkainio, gali dalyvauti:
1. Privatieji juridiniai asmenys: labai mažos, mažos, vidutinės įmonės, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatyme ir didelės įmonės, registruotos ne trumpiau nei 1 metus iki paraiškos pateikimo;
2. Ūkininkai, kurių ūkiai iki paraiškos pateikimo ne trumpiau nei 1 metus įregistruoti Ūkininkų ūkių registre.
Kvietime Nr. 03-005-J-0001-J07, kuriame finansuojamoji dalis 45 proc. nuo fiksuotojo vieneto įkainio, gali dalyvauti:
1. AIEB, PEB;
2. Pelno nesiekiantys juridiniai asmenys, siekiantys įgyti AIEB ar PEB statusą, kurių steigimo dokumentuose nustatytas tikslas – teikti aplinkos, ekonominę arba socialinę visuomeninę naudą savo dalyviams ar tą naudą teikti vietose, kuriose ji vykdo veiklą, ir jos pagrindinis tikslas nėra pelno siekimas.
Fiksuotasis vieneto įkainis – 1073,42 Eur už 1 kW įrengtos saulės elektrinės, be PVM. Teikdamas paraišką pareiškėjas turi nurodyti, kokios galios saulės elektrinę planuoja įsirengti ir skiriama finansavimo suma paraiškos formoje bus paskaičiuota automatiškai.
Paraiškos teikiamos el. būdu užpildant www.ena.lt patalpintą elektroninę paraiškos formą, pildymo formos nuoroda https://lea.submittable.com/submit.
Paraiškos bus atrenkamos tęstinės atrankos būdu, t. y. pareiškėjai galės teikti paraiškas nuolat, kol bus pateikta paraiškų visai kvietime numatytai paskirstyti sumai arba pasibaigs nustatytas paraiškų pateikimo terminas. Paraiškos vertinamos ir atrenkamos eilės tvarka, pagal jų registracijos datą.
Galima prašyti avansinio mokėjimo iki 30 procentų nuo paramos sumos – patvirtinus paraišką, kai pareiškėjas gaus finansavimo skyrimo raštą, jis [email protected] gali pateikti prašymą skirti avansą, su avanso draudimo dokumentu, sudaryta sutartimi su rangovu, paslaugų arba prekių tiekėju dėl įrangos įsigijimo/montavimo, kurioje numatyta avansinio mokėjimo galimybė.
Projektas turi būti įgyvendintas iki 2026 m. sausio 31 d.
Daugiau informacijos apie kvietimų sąlygas, paraiškų teikimo ir vertinimo procesą rasite čia.
Informacijos apie kvietimus suvestinė pateikiama čia , mokymų medžiagą rasite čia , o atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus – čia .
Konsultacijos teikiamos telefonu +370 5 230 3312 darbo dienomis 8.00–12.00 val. arba el. paštu [email protected] .
Planuojančius kurti bendrijas kviečiame susipažinti su LEA svetainėje pateiktomis rekomendacijomis dėl atsinaujinančių išteklių energijos bendrijų veiklos sąlygų.
LEA svetainėje patalpintame Atsinaujinančių energijos išteklių plėtros galimybių žemėlapyje pateikiama reikalinga informacija apie galimybes vystyti projektus bet kurioje Lietuvos teritorijoje. Žemėlapis yra informacinio pobūdžio. Jame pateikiami sluoksniai su informacija apie saugomas teritorijas, kultūros paveldo teritorijas ir objektus, vertingiausius Lietuvos kraštovaizdžio arealus ir panoramų apžvalgos taškus, kur gali būti ribota arba draudžiama AEI elektrinių statyba. Žemėlapyje taip pat pateikiama informacija apie elektros perdavimo ir skirstymo tinklą – laisvus linijų pralaidumus ir galias transformatorių pastotėse.