Didesnis finansavimas – įmonių ir įstaigų elektromobilių privačioms įkrovimo prieigoms įrengti
Lietuvos energetikos agentūra kviečia įmones ir įstaigas įsirengti privačias įkrovimo stoteles palankesnėmis finansavimo sąlygomis. Smulkusis verslas, viešieji juridiniai asmenys ir nereikšmingą (de minimis) valstybės paramą galinčios gauti vidutinės ar didelės įmonės, gali kreiptis ir gauti iki 50 proc. finansavimo vietoje anksčiau buvusio 30 proc., įsirengiant elektromobilių privačias įkrovimo prieigas.
„Tikimės, kad didesnis valstybės finansavimas paskatins daugiau įmonių ir įstaigų įsirengti elektromobilių įkrovimo privačias stoteles darbuotojams ar klientams. Kita svarbi naujovė – prieigas jau įsirengusios įmonės ir įstaigos kartu su paraiška gali pateikti ir mokėjimo prašymą bei dokumentus, įrodančius tinkamos prieigos įsirengimą. Dėl to sutrumpės laikas nuo paraiškos pateikimo iki dotacijos lėšų pervedimo pareiškėjui”, – sako Lietuvos energetikos agentūros direktorė Agnė Bagočiutė.
Lietuvoje, pasinaudojant valstybės finansavimu, jau įrengta beveik 2200 privačių įkrovimo prieigų, išmokėta apie 1,5 mln. eurų. Pagal iki šiol gautas paraiškas finansavimas jau skirtas daugiau kaip 6000 prieigų įrengimui už 4,3 mln. eurų.
Šiuo metu Lietuvoje užregistruota beveik 24 000 elektrinių transporto priemonių.
Įsirengti privačias įkrovimo prieigas ypač naudinga įmonėms bei įstaigoms, ant biurų pastatų įsirengusioms saulės elektrines, nes efektyviausiai energija naudojama, elektromobilių bateriją įkraunant iš nuosavos saulės elektrinės šalia įkrovimo vietos – 1 kWh savikaina yra apie 10 ct, įvertinus ir atsiskaitymą už atgautą elektros energiją iš tinklo. Be to, įkraunant elektromobilio bateriją šalia darbo vietos, taupomas laikas, nes įkrovimas užtrunka 2–5 valandas, priklausomai nuo modelio.
Pagal paskelbtą kvietimą įmonės bei įstaigos gali pasirinkti labiausiai jų darbuotojų ar klientų poreikius atitinkančias įkrovimo stoteles su prieigomis iki 44 kW su dinaminiu galios valdymu. Kaip ir anksčiau, pareiškėjas gali pateikti daugiau nei vieną paraišką, kurioje įrengiamų prieigų ir nuosavybės, nuomos ar kitais pagrindais valdomų objektų, kuriuose jos įrengiamos, skaičius neribojamas.
Finansavimo dydis apskaičiuojamas pagal įkainius, atsižvelgiant į įrengiamų prieigų įrengimo vietą, kiekį, galią. Pavyzdžiui, įmonė gali gauti nuo 992,97 eurų už kiekvieną įrengtą prieigą ant sienos ir nuo 1661,91 eurų už kiekvieną įrengtą prieigą ant žemės.
Planuojama paskirstyti daugiau kaip 7,45 mln. eurų. Paraiškos atrenkamos tęstinės atrankos būdu, vertinimai ir sprendimai dėl projektų finansavimo priimami pagal paraiškų teikimo eilę.
Finansavimo galima prašyti ir jei privati stotelė jau yra įsigyta ir sumontuota įranga, tačiau tai turi būti padaryta ne anksčiau kaip nuo 2024 m. liepos 1 d. Visi projektai turi būti baigti įgyvendinti ir mokėjimo prašymai LEA pateikti iki 2026 m. sausio 31 d.
Paraiškas privačių įkrovimo stotelių finansavimui gauti galima teikti užpildant elektronines formas.
Atkreipiame dėmesį, kad vidutinėms ar didelėms įmonės, neturinčioms galimybės pagal dabar skelbiamą kvietimą gauti nereikšmingą (de minimis) valstybės paramą, per š. m. rugsėjo mėn. bus paskelbti nauji kvietimai finansavimui gauti pagal bendruosius valstybės pagalbos reikalavimus, jos galės gauti iki 40 proc. finansavimą. Tam bus skirta apie 4,6 mln. eurų.
Gyventojai pagal šiuo metu dar galiojančius kvietimus gali teikti paraiškas iki 2024 m. rugsėjo 30 d. Po šios datos, 2024 m. spalio mėn., gyventojai bus pakviesti teikti paraiškas taikant naujovę – kartu teikiant ir mokėjimo prašymą – jei yra įsirengę reikalavimus atitinkančias prieigas po 2023 m. balandžio 1 d.
Finansavimo sąlygos ir detali informacija apie paraiškų teikimo procesą ir dokumentai, mokymų medžiaga, atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus skelbiami LEA interneto svetainėje www.ena.lt skiltyje „Kvietimai teikti paraiškas“ ir www.esinvesticijos.lt.