2024-11-14

Iš užburto rato į naują gyvenimą: druskininkiečių pavyzdžiai, kaip užimtumo programos padeda labiausiai pažeidžiamiems žmonėms

first image

Su kliūtimis įsidarbinti dėl socialinių įgūdžių trūkumo, priklausomybių, skolų ar kitų gyvenimiškų situacijų susiduriantiems žmonėms kompleksinę pagalbą teikia savo sričių profesionalai kiekvienoje Lietuvos savivaldybėje. Specialistai padeda žmonėms tiesiog, pavyzdžiui, rasti reikiamą pagalbą gydytis nuo priklausomybių, komunikuoti su antstoliais dėl skolų ar išspręsti atvykimo iki darbo vietos problemas.

Druskininkų savivaldybė kartu su Paslaugų ūkiu įgyvendina Užimtumo didinimo programą, jos priemonių koordinatorius ir atvejo vadybininkas - Aurimas Peleckas.

Kaip veikia užimtumo didinimo programos

Anksčiau užimtumo didinimo programų dalyviams buvo organizuojamos laikino įdarbinimo veiklos, kurios darbo ieškantiems asmenims suteikdavo galimybę laikinai užsidirbti, tačiau nespręsdavo jų pamatinių, nuolatinį įsidarbinimą apribojančių, problemų.

Šiuo metu programose taikomas kompleksinis požiūris, kuris remiasi atvejo vadybos metodu ir teikia ypatingą dėmesį individualiems asmenų poreikiams.

Atvejo vadybininkas, kartu su įvairiomis vietos institucijomis, nevyriausybinėmis ir kitomis organizacijomis suburia įvairių sričių specialistų komandas, kurios įsigilindamos į kiekvieno asmens individualias problemas parenka tinkamiausias paslaugas įsidarbinimą ribojančioms aplinkybėms šalinti. Praktika rodo, kad toks bendradarbiavimo ir darbo modelis padeda efektyviau įtraukti ir vietos darbdavius.

Kokias problemas padeda spręsti – realios istorijos

Dažniausios problemos, trukdančios asmenims įsidarbinti, kurias spręsti pasitelkiamos užimtumo didinimo programos, yra socialinių įgūdžių ir motyvacijos dirbti stoka, kurią neretai lydi įvairios priklausomybės.

Atkreipiame dėmesį, kad istorijose minimų žmonių vardai yra pakeisti.

Druskininkietė Jurga ilgus metus kentė nuo priklausomybės alkoholiui, smurto artimoje aplinkoje, sveikatos problemų. Siekiant jai padėti, savivaldybės atvejo vadybininkas tarpininkavo užregistruojant moterį psichiatro konsultacijai ir gydymui priklausomybės ligų reabilitacijos bendruomenėje. Jurgos finansinė padėtis buvo sunki, todėl jai parūpinti maisto daviniai bei padėta kreiptis dėl socialinės pašalpos, pasirūpinta transportu nuvažiuoti į reabilitacijos bendruomenę. Po gydymo moteris, padedant Užimtumo tarnybai, įsidarbino vienoje iš Druskininkų savivaldybėje veikiančių įmonių, kur dirba jau beveik pusantrų metų.

Kitai Druskininkų gyventojai – Auksei – įsidarbinti trukdė priklausomybės ir iš to kylančios socialinių įgūdžių stokos ir žemos motyvacijos dirbti problemos. Auksei pradėjus teikti kompleksines psichologo, priklausomybės konsultanto ir pavėžėjimo paslaugas, moteris vis atviriau bendravo apie savo turimas problemas, tapo ne tokia uždara, atrado savyje norą dirbti. Moteris buvo terminuotai įdarbinta valytoja, o vėliau pakeitė į pensiją išėjusią nuolatinę darbuotoją. Ši užimtumo didinimo programos dalyvė džiaugiasi pagerėjusia gyvenimo kokybe ir visiems atvirai sako, kad neišsprendžiamų problemų nėra.

Susijusios naujienos