Atliekų rūšiavimo atmintinės

Atliekų rūšiavimo atmintinės                 Kompostavimas namuose               Maisto atliekų rūšiavimo atmintinė

Individualių namų valdų gyventojai tvarkydami buityje susidarančias atliekas gali naudotis 120, 240, 1100 l talpos mišrių komunalinių (po rūšiavimo likusių), maisto, pakuočių (plastiko, popieriaus ir metalo) ir stiklo konteineriais.

Daugiabučių, sodų ir garažų bendrijų nariai naudojasi jiems priskirtose konteinerių aikštelėse pastatytais konteineriais.

  • Visi konteineriai tuštinami nuo 7.00 iki 22.00 val. Individualūs konteineriai tuštinimo dieną iki 7.00 val. turi būti išstumiami ir pastatomi kiek įmanoma arčiau važiuojamosios dalies, kuria organizuojamas atliekų surinkimo maršrutas. Jeigu konteineriai tuštinimo dieną į nurodytas vietas neišstumti, atliekos surenkamos kitą pagal grafiką nustatytą dieną. 
  • Daugiabučių, gyventojams, garažų, sodų bendrijoms skirti, viešųjų vietų konteineriai plaunami ir dezinfekuojami ne rečiau kaip kartą per ketvirtį šiltuoju metų laiku, individualius konteinerius plauna ir prižiūri pats atliekų turėtojas.

Gyventojams už netinkamai tvarkomas atliekas yra taikomos piniginės baudos: pagal ATPK 367 straipsnį  savivaldybių tarybų patvirtintų atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimas užtraukia įspėjimą arba  30 - 140 Eur baudą, o pakartotinai padarytas pažeidimas užtraukia 140 - 600 Eur baudą.

[[#ex]]

Atliekų rūšiavimo centrai - Mainukai

Gardino g. 102, Druskininkai
Tel. +370 671 98518
II-VI 9.00 – 18.00
Pertrauka: 13.00 – 14.00

Vytauto g. 57A, Leipalingio mstl.
Tel. +370 680 41450
II-V 9.00 – 12.00
VI 9.00-18.00 (pietūs 13.00 – 14.00)

Verpėjų g. 26, Viečiūnų mstl.
Tel. +370 655 96925
II-VI 9.00 – 18.00
Pertrauka: 13.00 – 14.00

Tekstilės konteinerių išdėstymo schema Druskininkų mieste


Klausimai - atsakymai

 

 

 [[#ex]]

[[#ex]]

Maisto atliekos

Kodėl reikia rūšiuoti maisto atliekas? Penkios pagrindinės taisyklės

Nuo ateinančių metų visoje Lietuvoje maisto atliekos bus surenkamos atskirai nuo kitų atliekų. Tą daryti įpareigoja Europos Sąjungos direktyva, reikalaujanti iš bendro atliekų srauto atskirti maisto ir virtuvės atliekas.

Alytaus regione šios direktyvos reikalavimai jau įgyvendinti: konteineriai gyventojams išdalinti, maisto atliekos surenkamos ir tvarkomos atskirai, iš jų gaminamos biodujos ir kompostas.

Belieka kiekvienam, turinčiam maisto atliekų konteinerį juo naudotis ir atskirai rinkti atliekas, kurių negalima mesti į mišrių atliekų konteinerius.

Primename svarbiausius maisto ir virtuvės atliekų rūšiavimo principus:

  1. Į maisto atliekų konteinerį reikia mesti visas atliekas, kurios susidaro gaminant maisto gamybos proceso metu, ne tik nesuvalgyto maisto likučius.
  2. Maisto ir virtuvės atliekas reikia rinkti į popierinį arba plastikinį maišelį, kurį prieš išmetant būtina sandariai užrišti.
  3. Maisto ir virtuvės atliekas rekomenduojama dažnai išnešti, o individualius konteinerius ištraukti ištuštinimui kaskart pagal grafiką.
  4. Maisto atliekų konteinerių ištuštinimas gyventojams papildomai nekainuoja, o jų nerūšiuojantys didina atliekų tvarkymo kaštus visiems gyventojams.  
  5. Į maisto atliekų konteinerį negalima mesti pelenų, gyvūnų ekskrementų, vaistų ir kitų biologiškai nesuyrančioms atliekoms nepriskiriamų atliekų.

Augalinės kilmės maisto atliekos - vaisių ir daržovių gabaliukai, žievės, kiaušinių lukštai, arbatos tirščiai ir  pakeliai, kavos tirščiai bei jų filtrai, riebalais ir kitais maisto produktais suteptas kartonas ir popierius, aliejus, termiškai apdorotos daržovės ir vaisiai, popieriniai rankšluosčiai ir servetėlės, vienkartiniai popieriniai puodeliai ir indai, kambariniai augalai ir jų liekanos.

Gyvūninės kilmės maisto atliekos - mėsos ir skerdienos atliekos, žuvies likučiai, riebalai, kaulai, pieno produktai ir kiti naudojimui netinkami maisto produktai.

Maisto atliekos turi būti metamos tik į joms skirtus konteinerius: 

  • daugiabučių gyventojai sodų, garažų bendrijų nariais jas meta į ruda spalva pažymėtą konteinerį su užrašu "Maisto atliekos";
  • individualių namų gyventojai - į rudos spalvos maisto atliekoms skirtą konteinerį;
  • jei neturite maisto atliekų konteinerio, šias atliekas galima mesti į mišrių atliekų konteinerį arba kompostuoti (tik augalinės kilmės, termiškai neapdorotas maisto atliekas).

Svarbu!

dėl nemalonių kvapų ir besiveisiančių vabzdžių prevencijos, rekomenduojame maisto atliekas į joms skirtus konteinerius mesti sandariai užrištuose maišeliuose, o išmetus atliekas būtinai uždaryti konteinerį;


Plastikas

Plastiko atliekos - plastikiniai gėrimų, aliejaus buteliai, Tetra Pak pakuotės, plastikiniai indeliai nuo padažų, majonezo, indų ploviklio, kosmetikos, skalbimo priemonių, "blizgančios“ traškučių, ledų, saldainių, sūrelių pakuotės, vienkartiniai plastikiniai indai, puodeliai, polietileno plėvelė, maišeliai, plastikiniai žaislai (be elektronikos priedų), indai, plastikiniai rašikliai, putplastis, plastikiniai kamšteliai, dangteliai, plastikiniai žvakių dėklai.

Užstatinė plastikinė gėrimų pakuotė turi būti grąžinta gėrimų gamintojams per taromatus; jei tokių nėra, užstatą galima susigrąžinti ir kasoje.

Plastikinės pakuotės turi būti metamos tik į joms skirtus konteinerius: 

  • daugiabučių gyventojai sodų, garažų bendrijų nariais jas meta į geltona spalva pažymėtą konteinerį su užrašu "Plastikas";
  • individualių namų gyventojai - į mėlyną plastiko, popieriaus ir metalo atliekoms skirtą konteinerį.

Į šiuos konteinerius negalima mesti šių plastiko atliekų:

  • tepalo bakelių, taros nuo dažų, lako, skiediklių, antifrizo - pavojinga atlieka;
  • plastiko pakuočių su turinio likučiais - užterš kitas atliekas, todėl prieš metant į konteinerį reikia pašalinti pakuotės likučius;
  • žaislų iš plastiko su elektroniniais įtaisais ar baterijos – elektros ir elektroninės įrangos atlieka;
  • plastikinių medicinos gaminių bei priemonių – medicininė atlieka; 
  • videokasečių, fotojuostelių, CD, DVD ir LP plokštelių – elektroninės įrangos atlieka;
  • skutimosi peiliukų, dantų šepetėlių - mišri komunalinė atlieka.

Nuo plastiko pakuočių nebūtina nusukti kamštelių, nuimti žiedelio.

Rekomenduojama, jei įmanoma, suspausti pakuotę ar tarą, kad kuo mažiau užimtų vietos konteineryje. Plastiko pakuotės išplauti nebūtina, užtenka pašalinti turinį, kad neužterštų kitų atliekų.


Popierius

Popieriaus atliekos -  popierinės pakuotės, žurnalai, laikraščiai, pakavimo popierius, dovanų maišeliai, dėžutės, visų rūšių kartonas, žurnalai, kiti spaudiniai, lankstinukai, vokai, skrajutės, spaudos ir rašomasis popierius.

Knygas galima mesti į popieriaus konteinerį, tačiau geriau ir naudingiau jas padovanoti bibliotekai.

Popierius turi būti sausas, neriebaluotas ir švarus. Didelės kartoninės dėžės- išlakstytos, suplėšytos ar sukarpytos, kad tilptų į konteinerius.

Popieriaus atliekos turi būti metamos tik į joms skirtus konteinerius: 

  • daugiabučių gyventojai sodų, garažų bendrijų nariais jas meta į mėlyna spalva pažymėtą konteinerį su užrašu "Popierius";
  • individualių namų gyventojai - į mėlyną plastiko, popieriaus ir metalo atliekoms skirtą konteinerį.

Į šiuos konteinerius negalima mesti šių popieriaus atliekų:

  • tapetų – statybos ir remonto atlieka;
  • servetėlių, popierinių nosinių ir rankšluosčių - maisto atlieka;
  • tualetinio popieriaus, sauskelnių – mišri komunalinė atlieka;
  • „traškių, blizgančių“ pakelių, popierėlių nuo traškučių, ledų, saldainių, sūrelių – plastiko atlieka;
  • supelijusio ir riebaluoto popieriaus (pvz. dėžutės nuo picos) – maisto atlieka;
  • Tetra Pak pakuotės (sultims, pienui) – plastiko atlieka.

Stiklas

Stiklo atliekos - stiklinė pakuotė, stikliniai buteliai (nuo padažų, aliejaus, gėrimų, vaistų ir kt.), stiklainiai, stiklo indai, stikliniai kvepalų buteliukai, įvairaus dydžio stiklo duženos, stikliniai žvakių gaubtai.

Užstatinė stiklinė gėrimų pakuotė turi būti grąžinta gėrimų gamintojams per taromatus, jei tokių nėra, užstatą galima susigrąžinti ir kasoje.

Stiklo atliekos turi būti metamos tik į joms skirtus žalia spalva pažymėtus ar žalios spalvos konteinerius su užrašu "Stiklas".

Į šiuos konteinerius negalima mesti šių atliekų:

  • porceliano, keramikos gaminių ar jų duženų, veidrodžio šukių – mišri komunalinė atlieka;
  • elektros lempučių – elektronikos atlieka;
  • dažais ar tepalais užteršta stiklinė tara – pavojinga atlieka;
  • ampulių, stiklinių vaistų buteliukų – medicininė atlieka ir nenaudojami vaistai;
  • automobilių stiklų, lempų, armuoto stiklo bei stiklo lakštų – reikia pristatyti į rūšiavimo centrą.

Stiklinė tara turi būti be maisto, skysčių likučių, pageidautina, bet nebūtina nuimti žiedelius, kamštelius ir foliją; nėra būtina išplauti tarą ar pašalinti etiketes.


Metalo atliekos

Metalo atliekos - konservų dėžutės, aliuminio lėkštės, metalinės kepimo skardos, puodai, kibirėliai, stalo įrankiai, metaliniai dangteliai, dėžutes, folija, kitos buityje susidarančios metalinės pakuotės ar metalo gaminių atliekos.

Užstatinė metalinė gėrimų pakuotė turi būti grąžinta gėrimų gamintojams per taromatus, jei tokių nėra, užstatą galima susigrąžinti ir kasoje.

Metalo turi būti metamos tik į joms skirtus konteinerius:

  • daugiabučių gyventojai sodų, garažų bendrijų nariais jas meta į geltona spalva pažymėtą konteinerį su užrašu "Plastikas";
  • individualių namų gyventojai - į mėlyną plastiko, popieriaus ir metalo atliekoms skirtą konteinerį.

Į šiuos konteinerius negalima mesti šių atliekų:

  • neištuštintų aerozolinių flakonėlių, nes tai pavojinga atlieka, kuri turi būti pristatyta į artimiausią rūšiavimo centrą.
  • Svarbu: jeigu metalo atliekų gabaritai netinka plastiko konteineriams, jas reikia tvarkyti kaip didelių gabaritų atliekas ir pristatyti į rūšiavimo centrus.

Tekstilės gaminiai

Tekstilės atliekos - nenaudojama patalynė, rankšluosčiai, drabužiai, rankinės, diržai, kepurės, šalikai,  užtiesalai, užuolaidos, avalynė.

Nesant galimybės dar tinkamų naudoti tekstilės gaminių perduoti labdaros organizacijoms, padovanoti, išmainyti, parduoti, šias atliekas galima nemokamai pristatyti į:

  • artimiausią rūšiavimo centrą ir jame esantį daiktų mainų punktą "Mainukas" 
  • daiktų mainų ir rengimo pakartotinai naudoti punktą "TikoTiks". 
  • į daugiabučių konteinerių aikštelėse esančius tekstilės konteinerius.
  • Labai prastos kokybės tekstilės atliekas (pvz. labai suteptos, supeliję, sutrūniję, suplyšę, sunešiotos), dėvėtus apatinius rūbus privaloma mesti į mišrių atliekų konteinerius.

Mišrios komunalinės atliekos

Mišrios komunalinės (po rūšiavimo likusios) atliekos - sauskelnės, asmeninės higienos priemonės, tualetinis popierius, sąšlavos, šalti pelenai, dantų šepetėliai, panaudotos virtuvės ir dušo kempinės, skutimosi peiliukai, dėvėjimui netinkamos tekstilės ir avalynės atliekos, porceliano, keramikos, veidrodžių duženos, gyvūnų kraikas ir ekskrementai, užpildyti dulkių siurblių maišeliai, dirbtinės gėlės, floristinės kempinės.

Šios atliekos turi būti metamos tik į mišrių komunalinių (po rūšiavimo likusių) atliekų konteinerius.


Asbesto turinčios atliekos

Šiferis ir kitos asbesto turinčios atliekos yra pavojingos atliekos.

Šios atliekos tiek iš gyventojų, tiek iš įmonių mokamai priimamos tik statybinių ir asbesto turinčių atliekų apdorojimo aikštelėje adresu Karjero g. 2, Takniškių k., Alovės sen., Alytaus r.


Medicininės atliekos

Medicininės atliekos - tvarsliava, adatos, lancetai, švirkštai, medicininės pirštinės bei kiti daiktai. Buityje susidarančios medicininės atliekos yra bet kokios atliekos, gaunamos kaip sveikatos priežiūros veiklos rezultatas namuose.

Jei sveikatos priežiūros paslaugas teikia gydytojai ar slaugytojai namuose, susidariusias medicinines atliekas jie turi patys surinkti ir išsivežti į sveikatos priežiūros įstaigą.

Buityje susidarančių medicininių atliekų tvarkymas nereglamentuojamas, tačiau rekomenduojama aštrius daiktus sudėti į saugias, uždaras talpyklas, iš karto po panaudojimo. Tokią paruoštą talpyklą galima dėti į plastikinį šiukšlių maišą ir mesti į mišrių atliekų konteinerį. 

Medicinines pirštines, krauju permirkusius tvarsčius reikia sudėti į plastikinį maišą ir saugiai užrišus mesti į mišrių atliekų konteinerį.

Sudužus gyvsidabrio termometrui, reikia surinkti gyvsidabrio rutuliukus, supilti į sandarų indą su vandeniu ir pristatyti į artimiausią rūšiavimo centrą kaip pavojingą atlieką. Sudužusio termometro ir surinkto gyvsidabrio negalima mesti į mišrių atliekų konteinerį.

Pasenę, nenaudojami vaistai yra pavojingos atliekos, tačiau jie rūšiavimo centruose nepriimami.

Juos reikia pristatyti į tais vaistais galinčią prekiauti vaistinę.


Nereikalingi daiktai

Nereikalingi ir dar tolimesniam naudojimui tinkami įvairiausi daiktai (baldai, buitinė technika, knygos, drabužiai ir avalynė, interjero, buities ir vaikų priežiūros reikmenys, statybinių ir remonto medžiagų likučiai) nemokamai priimami visuose rūšiavimo centruose esančiuose daiktų mainų punktuose "Mainukas".

Čia gyventojai gali ne tik nemokamai palikti, bet ir pasiimti tam tikrą kiekį čia paliktų jiems reikalingų daiktų. 


Išeikvotos baterijos

Įvairaus dydžio išeikvotos baterijos yra pavojingos atliekos, todėl turi būti metamos į specialias prekybos centruose, viešose įstaigose esančias dėžutes arba pristatytos į artimiausią rūšiavimo centrą, kur jos iš gyventojų priimamos nemokamai. 


Naudotos padangos

Naudotos padangos - naudotos automobilių, motociklų, motorolerių, dviračių padangos 

Variklinių transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto metu susidariusios netinkamos naudoti padangos turi būti paliekamos variklinių transporto priemonių techninę priežiūrą ir remontą atliekančioms įmonėms teisės aktų nustatyta tvarka.

Naudotos lengvųjų automobilių padangos iš gyventojų nemokamai priimamos ir rūšiavimo centruose - ne daugiau kaip 4 padangų komplektas per metus. Sunkiasvorių transporto priemonių (traktorių, sunkvežimių ir kt.) padangos tiek iš gyventojų, tiek iš įmonių priimamos už nustatytą mokestį.


Pelenai

Jei pelenai keliauja į konteinerį - meskite tik atvėsintus ir supiltus į maišelius 

Šildymo sezonas – tai laikas, kai neišvengiamai padaugėja pelenų ir, žinoma, daug jų išmetama į komunalinių atliekų konteinerius.

Primename, kad pelenus reikia mesti į mišrių atliekų konteinerius. Prieš išmetant juos būtina gerai atvėsinti, supilti į maišelius ir sandariai užrišti. Taip sutvarkyti pelenai neužterš konteinerio ir netaps galimo gaisro priežastimi.

Kaip žinia, pelenai nuo seno yra naudojami kaip trąša žemės ūkyje, kai kurie individualių namų gyventojai pelenus pila į savo kompostavimo konteinerius. 

Tręšimui ir kompostavimui galima naudoti tik pelenus, kurie lieka sudeginus švarią medieną. Tam negalima naudoti pelenų, kurie susidaro sudeginus dažytą, lakuotą medieną ar kitas atliekas – tokiuose pelenuose yra augalams kenksmingų medžiagų.

Mokslininkai perspėja, kad ir sudegintos švarios medienos pelenus, kaip ir bet kurias kitas trąšas, reikia naudoti saikingai, įvertinus dirvožemio agrochemines savybes ir tręšiamų augalų poreikį. Tręšimo normą būtina pasirinkti, atsižvelgiant į dirvožemio pH - pelenai yra šarminė medžiaga, mažinanti rūgštingumą.

Pelenais augalus rekomenduojama tręšti ne dažniau kaip kas 3-4 metus, jų negalima skleisti ant įšalusios ar įmirkusios žemės.  


Daiktų pristatymas ir atidavimas Mainukuose

Nuo 2018 m. vidurio kiekviename rūšiavimo centre veikia daiktų mainų punktai Mainukai, kur gyventojai nustatyta tvarka gali ne tik nemokamai atnešti nereikalingus tinkamus naudoti daiktus, bet ir ateiti jų pasiimti.  

Mainukuose priimami tolimesniam naudojimui tinkami patys įvairiausi buityje naudojami daiktai - baldai, buitinė technika, vaikų priežiūros reikmenys, tekstilės gaminiai, interjero detalės, dviračiai, ir t. t.

Mainų principu veikianti paslauga suteikia Alytaus regiono gyventojams galimybę pratęsti daiktų naudojimo laiką, taip aplinkai draugiškiausiu būdu prisidedant prie išteklių taupymo ir atliekų kiekio mažinimo sąvartynuose, ugdant atsakingo vartojimo įgūdžius.

Mainukuose dažniausiai "mainomi"  be defektų arba minimalių trūkumų turintys daiktai, o ne­tin­ka­mi nau­do­ti, ne­funk­cio­nuo­jan­tys daik­tai, ve­ža­mi į daiktų rengimo pakartotinai naudoti centrą TikoTiks, esantį  Takniškių atliekų tvarkymo technologijų parke. Čia daiktai re­mon­tuo­ja­mi ir vėl pa­da­ro­mi tin­ka­mais nau­do­ti, o ne­tin­ka­mi nau­do­ti - ar­do­mi da­li­mis ar­ba ruo­šia­mi kaip antrinė ža­lia­va per­dir­bi­mui.

Mainukuose daiktai atiduodami ir pasiimami tokia tvarka:

  1. Gyventojas atvežęs nereikalingus, tačiau dar tinkamus naudoti daiktus, apie tai informuoja rūšiavimo centro darbuotoją ir juos padeda į jo nurodytą vietą.
  2. Mainukuose esančius daiktus gali pasiimti bet kuris į rūšiavimo centrą atvykęs fizinis asmuo.
  3. Asmuo vienu metu gali pasiimti ne daugiau kaip 3 (tris) stambius daiktus (pvz. baldai, elektros ir elektroninė įranga it kiti stambūs daiktai) ir ne daugiau kaip 5 (penkis) smulkius daiktus (pvz. knygos, stalo įrankiai ir kiti smulkūs daiktai).
  4. Atiduodamų daiktų kiekis gali būti padidinamas tik išimtinėmis aplinkybėmis ( pvz. gaisras, sunki materialinė padėtis ar kt.) ARATC direktoriaus ar jo įgalioto asmens sprendimu, remiantis ARATC el. paštu [email protected] pateiktu asmens ar seniūnijos prašymu ir  seniūnijos ar kitos įstaigos pateikta  pažyma patvirtinančia išimtines aplinkybes.
  5. Atiduodami daiktai nerezervuojami.
  6. Atiduodami daiktai turi būti pasiimami iš karto.
  7. Atiduodamos elektros įrangos ir elektronikos veikimas netikrinamas, atiduodami daiktai nedezinfekuojami.
  8. UAB Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras už atiduotų daiktų kokybę neatsako.

[[#ex]]