2024-07-24
Atnaujinimo data: 2024-07-24

Turizmo sektoriaus atstovams – kvietimas atkreipti dėmesį į atliekų rūšiavimo svarbą ir nemokami rūšiavimo maišai

Vasarą į Lietuvos kurortus plūsta poilsiautojai. Klestinčiu turizmu džiaugiasi ir Druskininkai, kurie šiemet švenčia 230-ies metų jubiliejų, o 2025 m. perims Lietuvos kultūros sostinės vardą.

Druskininkų turizmo ir informacijos centro duomenimis, per 2023 m. kurorte apsilankė 375 823 turistai. Lyginant su 2022 metais, buvo matomas didelis turistų skaičiaus didėjimas iš kaimyninių šalių – Lenkijos (+ 60 proc.), Izraelio (+ 22 proc.) ir Vokietijos (+ 19 proc.).

Deja, šiltuoju metų laiku, kartu su augančiu turistų skaičiumi, didėja ir atliekų kiekiai, kurių dalis nėra tinkamai rūšiuojama.

Dėl šios priežasties, atliekų tvarkymo organizacija „Žaliasis taškas“ nuomos paslaugas teikiančių verslų atstovus Druskininkuose liepos 23 d. kvietė prisijungti prie iniciatyvos „Poilsiautojai nori rūšiuoti!“, kurios metu tiek apgyvendinimo įstaigų savininkams, tiek ir gyventojams buvo išdalinti rūšiavimo maišai. Nespėję jų pasiimti, tai padaryti galės iki vasaros pabaigos Druskininkų turizmo informacijos centre, adresu M. K. Čiurliono g. 65, tačiau jų kiekis ribotas.

Daugiausiai atliekų – gegužę ir rugpjūtį

„Žaliojo taško“ statistikos duomenimis, šiltuoju metų laiku – nuo gegužės iki rugsėjo – surenkamų pakuočių kiekis visuose Lietuvos kurortuose, taip pat ir Druskininkuose, auga.

2023 m. Druskininkų savivaldybėje buvo surinktos 1156,39 tonos lengvųjų pakuočių, t. y. plastiko, metalo, kombinuotų bei popieriaus, atliekų. Iš jų daugiau nei trečdalis – 435,03 tonos (37,61 proc.) surinktos minėtais mėnesiais, kurių daugiausiai – gegužės (120,26 t) ir rugpjūčio (117,86) mėnesiais. Stiklo pakuočių atliekų tais pačiais metais Druskininkų savivaldybėje surinkta 530,1 tonos, iš kurių 205,02 tonos (38,7 proc.) – šiltuoju metų laiku. Daugiausiai stiklo atliekų surinkta gegužės (79,16 t) ir rugpjūčio (75,72 t) mėnesiais.

Kviečia būti ne tik svetingiems, bet ir atsakingiems

Kaip teigia „Žaliojo taško“ vadovas Almontas Kybartas, vasarą poilsiautojai lepinasi saulėtais orais, o ilsėdamiesi ir pramogaudami populiariausiuose Lietuvos kurortuose ten palieka ne tik įsimintinus atostogų įspūdžius, bet ir daugybę atliekų.  Dalis jų neretai atsiduria tiesiog gamtoje, o dar daugiau, net jei ir išmetamos, nėra tinkamai išrūšiuojamos, todėl apsunkinama galimybė atliekas perdirbti ir panaudoti pakartotinai.

„Namuose sąlygomis tinkamai elgtis su atliekomis pasirūpiname patys, įsirengdami rūšiavimui skirtas šiukšliadėžes, išsiaiškindami, kur yra artimiausi konteineriai. Deja, poilsiaudami žmonės dažnai tai pamiršta, o ir sąlygos rūšiavimui poilsiavietėje ne visuomet būna sukurtos. Visgi, tiek patys verslai, tiek poilsiautojai, reiškia vis aktyvesnį norą atliekas tvarkyti tinkamai, todėl organizacija „Žaliasis taškas“ nusprendė kurortams dovanoti pakuočių atliekų rūšiavimo maišus ir pakviesti verslus suteikti galimybę kurorto svečiams atsakingai tvarkyti atliekas“, – pristato A. Kybartas.

Jis apibendrina, jog svarbu, kad kurortų gyventojai būtų ne tik svetingi, bet ir atsakingi – pasirūpintų rūšiavimo šiukšliadėžėmis patalpose, paskatintų svečius nepamiršti pagrindinių atliekų rūšiavimo principų. „Pavyzdžiui, viename Ispanijos kalnų slidinėjimo kurortų iš svečių imamas užstatas, kad šie tinkamai rūšiuotų atliekas. Jei jie nerūšiuoja ar tai daro blogai ir šeimininkai turi pretenzijų, pinigai nėra grąžinami. Manau, kad tokia praktika ir moko, ir skatina atostogautojus rūšiuoti ne tik namuose“, – dalinasi „Žaliojo taško“ vadovas.