Būkime atsakingi už savo veiksmus socialinėje erdvėje

first image

Per pastaruosius kelis dešimtmečius stipriai pakito žmonių bendravimo įgūdžiai, kartu su skaitmeninių technologijų progresu atsirado naujos galimybės komunikuoti tarpusavyje uždarose ar atvirose socialinėse erdvėse. Atsiradus socialiniams tinklams atrodytų, kad į ten persikėlė dalis mūsų „gyvenimo“ ir jei nesinaudoji tokiomis galimybėmis, tai nesi bendruomenės nariu.

Tačiau, kartu su atsiradusiomis naujomis galimybėmis, atsirado ir nauji pavojai bei iššūkiai. Mat, žmogus nevaržomai ir laisvai gali reikšti savo nuomonę ar dalintis informacija. Madinga tapo ir palikti savo komentarą po sudominusiu straipsniu ar įrašu. Ten kur yra laisvė reikšti savo nuomonę, atsirado rizika pažeisti bendrosios etikos bei moralės nuostatas. Dar blogiau, kai viešinama tikrovės neatitinkanti ir kitą, asmenį galinti įžeisti informacija, už tai gali būti taikoma tiek baudžiamoji (BK 154 str. „Šmeižimas“), teik ir civilinės atsakomybė (CK 2.24 str. „Asmens garbės ir orumo gynimas “). Šmeižtas, tai visuomenės informavimo priemonėse paskleidimas  tikrovės neatitinkančios informacijos apie kitą žmogų, kuri gali paniekinti ar pažeminti tą asmenį arba pakirsti pasitikėjimą juo. Asmens šmeižimas, tai duomenų skleidimas neva šis padarė tyčinį nusikaltimą. Asmens ir orumo įžeidimas, tai tikrovės neatitinkančių duomenų paskleidimas, žeminančių žmogaus garbę ir orumą.

Žmogus, manantis, jog buvo apšmeižtas ar įžeistas, gali pats apsispręsti, kokiomis priemonėmis jis gins savo teises. Dėl to galima kreiptis tiek į ikiteisminio tyrimo įstaigą, tiek ir į teismą.

Kita teisės pažeidimų rūšis elektroninėje erdvėje, tai patyčios. Žinoma, pašiepti ar skaudžiai pajuokauti elektroninėje erdvėje yra paprasčiau, ir drąsiau, mat, šalia nieko nėra ir į akis tam žmogui iš kurio tyčiojamasi žiūrėti nereikia. Patyčios, šmeižtas, tai žmogaus garbę ir orumą žeminantys veiksniai už kuriuos galima sulaukti atsakomybės. Dažnai tokie reiškiniai vyksta uždarose socialinių tinklų grupėse, kurių nariai yra nepilnamečiai, todėl tėvams pastebėjus, jog tokiose grupėse yra šmeižto ar žmogaus garbę ir orumą žeminantys veiksmai gali kreiptis į teisėsaugos institucijas. Visur ir visada elkimės taip, kaip norėtumėme, kad ir su mumis taip būtų elgiamasi.

Druskininkų policijos komisariato informacija 

 

Susijusios naujienos