Kaip deklaruoti NT mokestį ir išvengti klaidų?
Deklaruoti NT mokestį galima prisijungus prie Elektroninio deklaravimo sistemos (EDS). Prisijungus ir pasirinkus deklaracijos formą KIT715v.2, joje reikia įrašyti NT bendrą mokestinę vertę bei pasirinkti taikomą neapmokestinamąją ribą. Suvedus šiuos duomenis NT mokesčio suma apskaičiuojama automatiškai. Išsamią instrukciją, kaip užpildyti NT mokesčio deklaraciją bei kokiais būdais galima mokestį sumokėti, rasite čia.
NT mokestis yra skaičiuojamas nuo visų asmeniui priklausančių NT objektų bendros mokestinės vertės, kuri viršija neapmokestinamąją 150 tūkst. eurų ribą. Jei NT vertė buvo nustatyta masinio vertinimo būdu, jo mokestinę vertę pagal objekto unikalų numerį galite rasti Valstybės įmonės Registrų centro internetiniame puslapyje https://www.registrucentras.lt > Turtas ir apribojimai > Mokestinės vertės paieška.
Jeigu NT objekto vertės nustatymo būdas yra „Atkuriamoji vertė“ ir nustatymo data yra anksčiau nei 5 metai, Registrų centre galite užsakyti NT vidutinės rinkos ir / ar mokestinės vertės perskaičiavimą. Tą patį galite padaryti, jeigu ieškomo NT objekto mokestinės vertės Registrų centro internetinėje svetainėje nenurodytos.
Jeigu statinio statyba, rekonstravimas, kapitalinis remontas arba atnaujinimas nėra baigtas ir statinys faktiškai yra nenaudojamas, tuomet NT yra neapmokestinamas. Jeigu objektas yra nebaigtas statyti ir faktiškai naudojamas – jį privaloma deklaruoti.
Atkreipiu dėmesį, kad pagal Lietuvos Respublikos civilinį kodeksą turto palikėjui mirus, jo turtinės teisės ir pareigos pereina mirusio asmens įpėdiniams pagal įstatymą ar testamentą. Palikimo atsiradimo laiku yra laikomas palikėjo mirties momentas. Vadinasi, mirus turto palikėjui, teisės ir pareigos į paveldėtą turtą, įpėdiniui pereina nuo jo mirties dienos, neatsižvelgiant į tai, kada jam bus išduotas paveldėjimo teisės liudijimas, taip pat į tai, kada paveldėjimo būdu įgytos nuosavybės teisės įregistruojamos Nekilnojamojo turto registre. Nekilnojamojo turto mokestis pradedamas skaičiuoti nuo mėnesio einančio po mėnesio, po mirties.
Kokie mokesčio tarifai taikomi?
Kai bendra mokestinė vertė viršija 150 tūkst. eurų sumą, viršijančiai daliai taikomi mokesčio tarifai:
• 0,5 proc., kai NT vertė yra nuo 150 tūkst. iki 300 tūkst. eurų.
• 1 proc., kai NT vertė yra nuo 300 tūkst. iki 500 tūkst. eurų.
• 2 proc., kai NT vertė yra virš 500 tūkst. eurų.
Auginantiems tris ir daugiau vaikų (įvaikių) iki 18 metų, ir auginantiems neįgalų vaiką (įvaikį) iki 18 metų, taip pat vyresnį neįgalų vaiką (įvaikį) su specialiu nuolatinės slaugos poreikiu, taikoma NT mokesčio lengvata – mokestis mokamas už dalį, kuri viršija 200 tūkst. eurų ribą, kuriai taikomi mokesčio tarifai:
• 0,5 proc., kai NT vertė yra nuo 200 tūkst. iki 390 tūkst. eurų.
• 1 proc., kai NT vertė yra nuo 390 tūkst. iki 650 tūkst. eurų.
• 2 proc., jei NT vertė yra virš 650 tūkst. eurų.
Visa aktuali informacija apie NT mokestį: www.vmi.lt > Domiuosi nekilnojamojo turto mokesčiu > Gyventojo nekilnojamojo turto mokesčio deklaracija KIT715. Konsultacijos mokesčių klausimais teikiamos telefonu +370 5 260 5060. Apsilankymui VMI aptarnavimo padaliniuose būtina išankstinė registracija.