2023-08-16
Atnaujinimo data: 2023-08-16

Išdalinti nacionaliniai architektūros ir urbanistikos apdovanojimai „Išmanusis miestas 9“ – tarp apdovanotų geriausių idėjų yra ir Druskininkams skirti projektai

Praėjusią savaitę Vilniaus širdyje apdovanotos geriausios idėjos Lietuvos miestams – tvarių miestų idėjas generuojantys nacionaliniai architektūros ir urbanistikos apdovanojimai „Išmanusis miestas 9“.

Šiemet konkurse „Išmanusis miestas 9“ dalyvavo rekordinis Lietuvos savivaldybių skaičius ir buvo pateiktas rekordinis kiekis projektų – net 54. Architektai, urbanistai, inžinieriai ir interjero dizaineriai galėjo rinktis kurti erdves ir keturioms Druskininkų savivaldybės teritorijoms.

Pasak Druskininkų savivaldybės mero R. Malinausko, nusprendus dalyvauti konkurse iš karto buvo akcentuojama, kad Druskininkams svarbu išskirtiniai, vertę kuriantys projektai. „Lengviausiu keliu niekada neiname – to tikėjomės ir konkurse dalyvavusių studentų ir profesionalių architektų. Kurti Druskininkams pasirinko 10 komandų – gavome daugiausiai pasiūlymų iš visų konkurse dalyvavusių savivaldybių. Druskininkai įkvepia kurti ir tai mane labai džiugina“,  – sakė meras R. Malinauskas.

Konkursui buvo pateiktos 4 Druskininkų savivaldybės teritorijas, kurių plėtra ir atnaujinimas svarbus bendruomenei:

• Druskininkų istorinio „Saulės tako“ atnaujinimas;
  • Nemuno upės krantinės Druskininkuose pritaikymas ir plėtra;
  • Aktyvaus poilsio šeimoms erdvės sukūrimas tarp Druskininkų turizmo ir verslo informacijos centro ir Baravykų gatvės;
  • Druskininkų M. K. Čiurlionio meno mokyklos plėtros vizija.

Komisiją, sprendusią, kurie projektai yra geriausi, sudarė žinomi architektai, urbanistai, statybų sektoriaus atstovai iš Lietuvos ir užsienio.

„Išmanusis miestas“ projektą globoja LR Aplinkos, Vidaus, Kultūros ir Susisiekimo ministerijos.

Baigiamajame konkurso renginyje dalyvavo Druskininkų savivaldybės vicemeras Simonas Kazakevičius, Investicijų ir projektų valdymo skyriaus vedėja Lina Gaidžiūnaitė, Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Joana Verbickienė ir jos pavaduotojas-vyriausiasis architektas Vilius Margelis.

Atsiimdamas padėką už dalyvavimą konkurse  Druskininkų savivaldybės vicemeras Simonas Kazakevičius sakė, kad konkurse Druskininkams pateikti projektiniai pasiūlymai yra drąsūs ir įdomūs – kuriant Druskininkus jie tikrai bus panaudoti ateityje.

„Projekte „Išmanus miestas 9“ dalyvavome tikėdamiesi šiuolaikiškų, drąsių sprendimų ir siūlymų, inovatyvaus požiūrio, kuris padėtų atskleisti Druskininkų autentiškumą. Šaunu, kad konkursas yra galimybė savo talentą parodyti ne tik profesionalams, bet ir studentams. Linkiu, kad konkurso dalyviai savo architektūrinį pėdsaką ateityje paliktų Druskininkuose“ – sakė S. Kazakevičius.

Už geriausią inžinerinį sprendimą Susisiekimo ministerijos įsteigtas prizas atiteko Kauno Technologijos universiteto studentui Tautvydui Zykevičiui, kuris Druskininkų sav. pasiūlė M.K.Čiurlionio meno mokyklos prie Vijūnėlės ežero projektą.

„Pastatas suprojektuotas taip, kad skirtingos funkcijos galėtų veikti autonomiškai. Šioje diagramoje orandžine spalva pažymėta dailės mokyklos funkcija kartu su technine, kuri pagrinde tarnauja mokyklos funkcionavimui. Vaikų (moksleivių) laisvalaikis ir pamokos atskirtos nuo viešųjų interesų: vaikams paliktas antras aukštas ir pušynas pietinėję sklypo pusėje, kur jie žaidžia ir kartu mokosi, semiasi įkvėpimo“ – taip apie savo projektą rašė jo autorius. Plačiau apie Projektą galite sužinoti čia.

Studentų kategorijoje antroji vieta atiteko Vilnius Tech universiteto studentei Marijai Krivickei, kuri Druskininkams pasiūlė M. K. Čiurlionio meno mokyklos projektą. Darbo vadovas: prof. doc. Audrius Ambrasas. M. Krivickės projektas  pelnė ir Druskininkų savivaldybės simpatijas.

„Jungtys architektūroje gali būti suprantamos tiesiogiai arba metaforiškai. Šis baigiamasis darbas nagrinėja vaiko, meno, dailės, kultūros ir gamtos ryšį. Konkrečiau – projektuojama vaikų meno mokykla Druskininkuose, kurioje vaikai mokosi dailės paslapčių. Šiame darbe tyrinėjamos skirtingos jungtys, naudojamos architektūroje“ – savo darbą aprašo autorė.

Plačiau apie šį projektą galite sužinoti čia.

Šių metų konkurso šūkis – „Išmanusis miestas – tvarumo ir technologijų sinergija“, tad konkurso dalyviai rengė projektus, remiantis darnaus miesto principais, kurie dera su inovatyviomis technologijomis, ekologiškumu, taršos mažinimu bei energetinių resursų taupymu.