Rugpjūčio 7 d. į Druskininkus atkeliauja kasmetinis tradicinis, šiemet – jubiliejinis, jau dešimtasis, renginys „Druskininkų vasaros teatro SANKRYŽA“. Tai šiuo metu vienintelis Druskininkuose vykstantis tarptautinis teatro festivalis. Ankstesniais dešimtmečiais kurorte būdavo rengiami Rimo Tumino ir Gabrielės Tuminaitės organizuotas teatro festivalis „Vasara Druskininkuose“ ir Oskaro Koršunovo teatro rengtas „Druskininkų teatro festivalis“.
Festivalio „Druskininkų vasaros teatro SANKRYŽA“ direktorė ir meno vadovė, teatro kritikė Marija Tanana sako, kad šis renginys jai brangus lyg nuosavas vaikas. „Nors finansiniu požiūriu festivalis ir nelengvai laikosi, tačiau yra mėgstamas ir laukiamas tiek Druskininkų poilsiautojų iš Lietuvos ir užsienio, tiek tarptautinės teatro bendruomenės. Renginio kokybę palaikome kviesdami tarptautiniuose teatro festivaliuose įvertintus, aukšto meninio lygio užsienio kūrėjų darbus, taip pat įdomesnius, originalesnius žinomų ar pradedančių Lietuvos teatro menininkų spektaklius.“ Anot M. Tananos, per dešimtį metų festivalis pritraukė žiūrovų, kurie specialiai planuoja poilsį Druskininkuose rugpjūtį, kad atostogaudami galėtų pasipildyti ir kultūrinį bagažą. Atlikėjai taip pat mielai sutinka dalyvauti festivalio programoje, ir tikrai ne solidus honoraras juos vilioja, o miesto ir renginio atmosfera, kultūriniai ryšiai, taip pat – malonios smulkmenos, kuriomis atlikėjus palepina festivalio rėmėjai druskininkiečiai. „Festivalis padeda Druskininkuose skleisti žinią apie darnų kultūrų sambūvį, spektakliuose skamba skirtingos kalbos, tačiau meno kalba visus sujungia ir vasaros poilsiui suteikia gilesnę prasmę“, – įsitikinusi M. Tanana.
Dauguma festivalio renginių, kaip ir kasmet, vyks menui svetingoje „Eglės sanatorijoje“. „Menas gyventi sveikai“ – ši sveikatinimosi ir kultūros sinergija yra neatsiejama „Eglės sanatorijos“ dalis, kuri pagrįstai lemia kultūrinių renginių pasirinkimus laisvalaikio repertuare, o rugpjūtis išskirtinis ir bene intensyviausias meninis laikas sanatorijoje. Džiaugiamės, kad X tarptautinis festivalis „Druskininkų vasaros teatro SANKRYŽA“ prisijungs ir papuoš šio mėnesio renginių programą savo spektaklių bei koncertų gausiu pasirinkimu, praturtins sanatorijos klientų ir svečių viešnagę“, – sako „Eglės sanatorijos“ laisvalaikio grupės vadovė Agneta Gabalytė.
Šiemet festivalis pasiūlys, kaip jau įprasta, įvairią ir intriguojančią profesionalių teatro ir muzikos pasirodymų programą. Programoje – penkiolika renginių, kai kurie iš jų – nemokami. Festivalyje svečiuosis ir scenos meistrystę demonstruos atlikėjai iš Lietuvos, Latvijos, Ukrainos, Lenkijos, Slovakijos, Armėnijos, Azerbaidžano, Izraelio. Nemažą programos dalį sudaro monospektakliai – festivalis išlieka ištikimas savo siekiui pristatyti geriausius šio žanro kūrinius.
Kai kurie šio daugiažanrio kultūrinio vyksmo akcentai jau yra tapę neatsiejama festivalio dalimi – pavyzdžiui, improvizuotas vieno iš ryškiausių Lietuvoje būgnininko, perkusininko Arkadijaus Gotesmano ir fortepijono virtuozo Dmitrijaus Golovanovo koncertas pagal Charlieʼo Chaplinʼo klasikinį nebyliojo kino šedevrą „Mažylis“ arba scenos įžymybių, tokių kaip Vladas Bagdonas, Veronika Povilionienė, Petras Vyšniauskas, ansamblis „Lietuva“, pasirodymai. Šiemet festivalio pradžioje, rugpjūčio 9 d., žiūrovų laukia ypač gurmaniškas muzikinis vasaros desertas – nedažnai įvykstantis muzikos grandų Večeslavo Ganelino (fortepijonas), Petro Vyšniausko (saksofonas) ir Arkadijaus Gotesmano (perkusija) susitikimas, pavadintas „Trio Alliance“. Tarp šio trio koncertų kartais susidaro net kelerių metų pertrauka, tad kiekvienas pasirodymas tampa intriguojančiu įvykiu. Trio koncertavo daugelyje Lietuvos scenų, Izraelyje, „Pori Jazz“ festivalyje Suomijoje, išleido albumą „Leo Records“ kompanijoje.
Festivalio žiūrovai turės galimybę iš arčiau susipažinti su Armėnijos teatru: rugpjūčio 10 d. bus parodytas Jerevano valstybinio teatro „Hamazgyan“ spektaklis „Mei-lėėė“ pagal Daniilo Charmso kūrinius (beje, IV festivalyje „Druskininkų vasaros teatro SANKRYŽA“ jis buvo įvertintas Grand Prix). Scenoje kuriamas absurdiškas pasaulis, kuriame žmonės vis dėlto laukia stebuklo. O juk viską valdo vienintelis visatoje – Meilės – dėsnis. Rugpjūčio 12 d. aktorius Armenas Kuškianas (Armėnijos Gabrielio Sundukiano nacionalinis akademinis teatras) spektakliu „Miesto triukšmas“ scenoje sukurs kasdienybės iliuziją, savotišką užburtą ratą, kurio mįslę visiems pravartu įminti. Rugpjūčio 15 d. A. Kuškianas suvaidins kitą monospektaklį – „Nastasjos vaidmenį atlieka kunigaikštis Myškinas“ pagal F. Dostojevskio romaną „Idiotas“ (rež. Vahe Shahverdyan). Tai emociškai labai ryškus scenos kūrinys, dar vienas bandymas prisiliesti prie Dostojevskio kūrybos, siekis per vyrų pasaulėžiūrą suprasti moters esmę.
Jau ne pirmus metus festivalis yra tapęs Ukrainos teatro uostu: gal kai kurie žiūrovai norės dar kartą pamatyti, o kiti – pirmą kartą susipažins su vienos žymiausių Ukrainos monospektaklių kūrėjų, daugelio tarptautinių teatro festivalių laureatės Jelenos Dudič spektakliu „Edith Piaf“ apie puikiąją prancūzų dainininkę, jos fantastišką gyvenimą, unikalų likimą – apie tai, kad nei šlovė, nei pripažinimas neateina be skausmo ir už viską gyvenime reikia brangiai sumokėti. Kita Ukrainos aktorė Lidija Danilčuk suvaidins spektaklį „Senoji ponia peri“ pagal T. Różewicz’iaus pjesę (rež. Irina Volytska). Kas ji, ši įnoringa spektaklio Senutė, įstrigusi pasaulio ir istorijos kryžkelėje, sklandanti tarp dangaus ir žemės, beprotybės ir sąmonės netekimo, poezijos ir prozos?
Rugpjūčio 11 d. aktorius Peterʼis Čižmárʼas (Slovakija, teatras „Kontra“) parodys monospektaklį „Nekenčiu“ pagal M. Koterski (rež. Klaudyna Rozhin), kuriame vaizduojama šiuolaikinio Don Kichoto kova su vėjo malūnais.
Rugpjūčio 12 d. lenkų aktorius Mateuszʼas Nowakʼas sužibės monospektaklyje „Iš priekio ir iš nugaros“, įkvėptame Karolio Zbyszewskiʼo daktaro disertacijos „Niemcewiczius iš priekio ir iš nugaros“ (rež. Stanisław Miedziewski). Ši istorija apie paskutinį Lenkijos karalių Stanislovą Poniatovskį, apie XVIII amžiaus Lenkiją prieš pat šalies žlugimą, papasakota skirtingų asmenų, pradedant karaliaus dvariškiais ir baigiant Rusijos imperatore Jekaterina II, pelnė laurus tarptautiniuose teatro festivaliuose Mongolijoje, Albanijoje, Vokietijoje. Tai pasakojimas, kurio aktualumas atsiskleidžia šių dienų realijų kontekste.
Rugpjūčio 13 d. nepamirštamų įspūdžių vakarą žiūrovams garantuos Gendžės valstybinis dramos teatras (Azerbaidžanas), parodysiantis spektaklį „Karalius miršta“ pagal Eugèneʼo Ionesco pjesę (rež. Turalas Mustafajevas). Tai pasaulinio garso pjesė apie gyvenimą ir mirtį, atliekama balansuojant tarp absurdo ir siurrealizmo. Spektaklis nepateikia atsakymo, kaip gyventi ir kaip ruoštis mirčiai, tačiau priverčia susimąstyti, kad laikas greitai bėga ir jis visada per trumpas. Pagrindinio vaidmens atlikėjas Elchanas Abasovas tarptautiniame teatro festivalyje „Maltepe“ Turkijoje pelnė apdovanojimą už geriausią aktoriaus darbą, o tarptautiniame teatro festivalyje MIT Portugalijoje spektaklio kūrėjai įvertinti Grand Prix.
Rugpjūčio 14 d. OKT (Vilniaus miesto teatras) suvaidins chaotiškai tragikomišką istoriją „Šuo ir beždžionė“ pagal Friedeberto Tuglaso apsakymą „Popis ir Huhu“ (rež. Priit Pedajas). Ką darytume, jei vieną dieną mus pradėtų valdyti gyvūnai? Kaip tokioje nenuspėjamoje situacijoje keistųsi mūsų elgesys? Atsakymų į šiuos klausimus spektaklyje ieško vienas garsiausių estų režisierių ir lietuvių aktoriai Eglė Mikulionytė, Karolis Norvilas bei Saulius Siparis.
Rugpjūčio 15 d. į monospektaklį „Adelė“ pagal Irinos Burjačenko pjesę pakvies aktorė Asmik Bagojan (Latvija, rež. Svetlana Bara). Tai šeimos kronika, kurią žiūrint susidaro įspūdis, kad šeimos archyvinė dėžė nukrito nuo antresolės ir tarsi džinas iš nudėvėto varinio ąsočio materializavosi bruzdančios, valdingos senutės Adelės pavidalu. Prieš žiūrovų akis prabėgs visas jos gyvenimas: nuo nerangios našlaitės, patyrusios gyvenimo skriaudas, iki gerbiamos šeimos matriarchės, kurios prisibijoma.
Tą patį vakarą aktorė Tatjana Chazanovskaja parodys monospektaklį „Klajojančios žvaigždės“ pagal Šolom Aleichemo romaną (Izraelis, rež. Nina Michoels). Tai romantiška istorija apie du jaunus herojus, kuriuos gyvenimas suvedė ir išskyrė, bet vieną dieną jiems buvo lemta ir vėl susitikti. Tai spektaklis apie likimą, talentą, apie išrinktumą bei mokestį už tai, ir, žinoma, apie meilę.
Festivalio „Druskininkų vasaros teatro SANKRYŽA“ spektakliai bus rodomi „Eglės sanatorijoje“ bei Druskininkų jaunimo užimtumo centre. Bilietus platina www.kakava.lt, nuo rugpjūčio 4 d. bilietai parduodami „Eglės“, „Belarus“, „Grand Spa Lietuva“ sanatorijose bei Druskininkų „Infocentre“.
Festivalio partnerė – Druskininkų savivaldybė, generalinė rėmėja – „Eglės sanatorija“, informaciniai rėmėjai – Druskininkų turizmo ir verslo informacijos centras, „Mano Druskininkai“, „Обзор“. Festivalį remia „Sanatorija Belarus“, „Youkon“, „Grand Spa Lietuva“, „Druskininkų sveikatinimo ir poilsio centras AQUA“, „Mineral Spa Draugystė“, „Mana“, „Regina“, „Parko vila“.
Festivalio „Druskininkų vasaros teatro SANKRYŽA“ organizatorių informacija